Beyond Baby? Digitaalse valitsuse tehnoloogia arhitektuuri visioon

Authored by Kristo Vaher, the Government Chief Technology Officer for the Republic of Estonia, the vision paper “Next-Generation Digital Government Architecture” presents an intriguing picture of how the ability of governments to be there for their citizens in time of need may be enhanced with a digital government ecosystem that supports the whole range of citizen experiences.

en flag
nl flag
et flag
fi flag
fr flag
de flag
pt flag
ru flag
es flag

Toimetaja märkus: Kuigi kirjutatud läbi objektiivi digitaalse valitsuse arhitektuuri, visioon, mõisted ja ettepanekud selles raamatus võib olla kasulik ka andmete avastamise ja juriidilise avastamise spetsialistid, kui nad peavad plaanid, projektid ja programmid, mis on seotud projekteerimise, arendamise ja kasutuselevõtu tarkvara ja teenuseid, mis vastavad kogu e-juurdluse kasutaja vajadustele.

Eesti Vabariigi Valitsuse tehnoloogiajuhi Kristo Vaheri visiooniraamat

Järgmise põlvkonna digitaalse valitsuse arhitektuur

Järgnevalt on visioonidokument, esialgne dokument ettepanekute kohta, mis sisalduvad siin aruteluks, aruteluks ning edasiseks uurimis- ja arendustegevuseks. Käesolev dokument on mõeldud digitaalse valitsuse juhtidele, IT-arendusmeeskondadele, juhtidele, arhitektidele ja inseneridele ning muudele huvitatud avalikele teenistujatele, samuti erasektori partneritele ja akadeemiatele.

Käesoleva dokumendi põhieesmärk on luua ühine arusaam mõistetest ja põhimõtetest eesmärgiga saada järgmise põlvkonna valitsuse tehnoloogiarhitektuuri aluskiht. Kuigi käesolev dokument keskendub Eesti Vabariigi digitaalsele valitsuspinnale, kehtivad selle dokumendi küsimused tõenäoliselt osaliselt või tervikuna mis tahes kaasaegse digitaalse valitsuse virna suhtes.

Kuigi see raamat keskendub peamiselt tarkvara ja lahendusi arhitektuuri kihid valitsuse tehnoloogia, see käsitleb ka andmete ja äri arhitektuuri sõltuvused.

Vision paberi ekstrakt #1 - lugu

Kuidas ootate, et teie kodanik kogemus oleks?

Kujutage ette, et te - Eesti kodanikuna - külastate Soomet. Teie ja teie partner ootavad last varsti, kuid see on aeg enne tähtaega, nii et saate ikkagi jalutada varasügisel Helsingis, nautida muretut turismielustiili, võttes selfie't ja jalutades kuuma kakaod tassi.

Aga midagi läheb valesti. Baby on tulemas oodatust varem.

Olles teises riigis on keeruline. Te ei tea, kus haiglad asuvad, te ei tea, milline on taksoettevõtte telefoninumber või milliseid sõitude jagamise teenuseid on saadaval. Te ei ole isegi kindel, kas teie ravikindlustus võib teid toetada või mida peate järgmisena tegema, kuna kodus vaevu ette valmistama, kuid välismaal on see veelgi raskem.

Nii et sa kiirenemist telefoni ja öelda: „Aidake meil, mu partner on umbes saada last”. Pöörlev töötlemise ratas hakkab ketramine telefoni ekraanil, kuni mingi automatiseeritud hääl vastab, et kõik saab olema korras ja et see saab tagasi teile varsti.

Vaevalt pool minutit on möödas, kuna selline hääl jätkub. Teie virtuaalne abiline näitab teile, kus sa oled ja suunab teid tänava nurka vaevu viiekümne meetri kaugusel. „Kõik saab olema korras! Olen broneerinud teile transpordi: auto numbriga ABC-123 läheb teid haiglasse ühe kilomeetri kaugusel siit. Haigla on teatatud, et olete tulemas. Ära muretse, sa oled umbes olla lapsevanem varsti!”

Teie telefonil avaneb teade, küsides nõusolekut, kas nõustute edastama meditsiinilisi andmeid Eesti valitsuselt Soome valitsuse tervishoiuteenuse osutajale selle meditsiinilise hädaolukorra jaoks, mille teie partner kiiresti aktsepteerib.

Auto korjab sind üles ja juhib teid haiglasse. Kuigi telefon teab teie makseandmeid, saate selle asemel Eesti valitsuselt teate, et teie reis on subsideeritud nii, et sa ei pea muretsema midagi muud kui teie laps.

Kõik läheb ootuspäraselt haiglas ja varsti pärast seda, kui olete saanud vanemaks! Teie telefon õnnitleb teid saada vanem ja valikuliselt soovitab teil mitu ilusat beebi nimed, remarking, et soovitatud nimed on tõenäoliselt unikaalne seas oma lapse klassikaaslastega tulevikus.

„Ma valmistan ette ka riigi toetusprogramme ja -teenuseid kodus ning võtan teiega ühendust, kui vajame teilt teavet. Anna mulle teada, kui vajate täiendavat abi!” - ütleb telefon, sest see läheb vaikne, andes teile ja teie partner aega tundma vähe Eha.

Mäleta seda lugu.

Käesolevas raamatus olevad mõisted on ette nähtud selle visiooni realiseerimise toetamiseks.

Vision paberi ekstrakt #2 - Conway seadus

Kuulus arvutiteadlane Melvin Conway defineeris 1967. aastal seaduse, mis ütleb järgmist:

„organisatsioonid, mille projekteerimissüsteemid on piiratud tootma disainilahendusi, mis on nende organisatsioonide kommunikatsioonistruktuuridest koopiad.”

See tähendab, et võite võtta mis tahes organisatsiooni maailmas ja paluda neil kujundada arvutisüsteemi, mis aitab neil teha oma tööd kõige ideaalsel võimalikul viisil. Lõpuks, mida nad lõpuks projekteerimine tegelikult kaardistada tihedalt selle organisatsiooni manuaal rutiin ja kommunikatsiooni mustrid. Näiteks, kui teie igapäevatöö hõlmab paberitüki võtmist oma kolleegi allkirjastamiseks, siis ideaalne arvutisüsteem automatiseeriks seda nii, et saate seda digitaalselt teha.

Mõju see võib olla raske näha alguses, kuid võib olla kriitiline mitte ainult avaliku sektori, kuid mis tahes organisatsioon, mis on vaja arendada teenuseid või süsteeme, et parandada ja optimeerida oma igapäevase töö rutiin. See kehtib eriti valitsuse suuruses asuva organisatsiooni kohta.

Lugege täielikku raamatut järgmise põlvkonna digitaalse valitsuse arhitektuuris

[Vision Paper] Järgmise põlvkonna digitaalse valitsuse arhitektuur, versioon 1.0 (PDF)

Järgmise põlvkonna digitaalse valitsuse arhitektuur 1.0

Täiendav lugemine

Mis on Kratt? Tehisintellekti visioon ja kontseptsioon Eestis

Strateegiast kuni X-tee®: Küberjulgeoleku arvestamine Eesti objektiivi kaudu

Allikas: ComplexDiscovery