Wed. Feb 8th, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Październik 11, 2022

  Autor: Karolina Hird, George Barros, Kateryna Stepanenko, Grace Mappes, Riley Bailey i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie przeprowadziły masowe ataki rakietowe na Ukrainie drugi dzień z rzędu 11 października. Ukraiński Sztab Generalny stwierdził, że siły rosyjskie wystrzeliły prawie 30 rakiet KH-101 i KH-55 z bombowców strategicznych Tu-95 i Tu-160 oraz uszkodziły infrastrukturę krytyczną we Lwowie, Winnicy, Dniepropietrowsku, Doniecku i Obwodach Zaporoskich.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie przeprowadziły masowe ataki rakietowe na Ukrainie drugi dzień z rzędu.

  Wcześniejsze doświadczenia generała armii Siergieja Surowkina jako dowódcy rosyjskich sił zbrojnych w Syrii są prawdopodobnie niezwiązane z masową falą uderzeń rakietowych na Ukrainie w ciągu ostatnich kilku dni, nie sygnalizuje też zmiany trajektorii rosyjskich zdolności lub strategii na Ukrainie.

  Federacja Rosyjska prawdopodobnie wydobywa amunicję i inne materiały z białoruskich baz magazynowych, co jest niezgodne z pogląd, że siły rosyjskie ustanawiają warunki do ataku naziemnego na Ukrainę z Białorusi.

  Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie nadal prowadzą kontrofensywy na wschód od rzeki Oskil iw kierunku Kreminna-Svatove.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że wojska ukraińskie kontynuowały ataki naziemne w północnym i zachodnim obwodzie chersońskim.

  Siły ukraińskie kontynuują kampanię zakazową skierowaną do rosyjskiej armii, techniczny, oraz aktywa logistyczne i obszary koncentracji w obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie nadal przeprowadzały ataki naziemne w obwodzie donieckim.

  Rosyjskie doniesienia o eksplozjach w Dzhankoy, Krym, wskazywały na panikę z powodu utraty dalszych możliwości logistycznych na Krymie po eksplozji mostu w Cieśninie Kerczeńskiej.

  Rosyjscy podmioty federalne ogłaszają nowe rozszerzenia i fazy mobilizacji w wybranych regionach, co może wskazywać, że nie osiągnęli swoich kwot mobilizacji.

  Rosyjscy i urzędnicy administracji okupacyjnej nadal prowadzą działalność filtracyjną na terytoriach okupowanych przez Rosję.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 10, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, George Barros, Riley Bailey, Angela Howard i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie przeprowadziły masowy atak rakietowy na ponad 20 miast, w tym Kijów, 10 października. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie wystrzeliły ponad 84 pociski wycieczkowe i 24 ataki dronów, z których 13 przeprowadzono za pomocą irańskich dronów Shahed-136.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie przeprowadziły masowe, skoordynowane ataki rakietowe na ponad 20 ukraińskich miast.

  Prezydent Władimir Putin twierdził, że skoordynowane uderzenia rakietowe były w odwecie za eksplozję na moście w Cieśninie Kerczeńskiej, prawdopodobnie częściowo przykuwa przychylność frakcjom „prowojennym”.

  Rosyjskie i białoruskie siły lądowe raczej nie zaatakują Ukrainy z terytorium Białorusi na północy.

  Siły ukraińskie prawdopodobnie wyzwoliły ponad 200 kilometrów kwadratowych terytorium zachodniego obwodu ługańskiego od 10 października.

  Siły rosyjskie kontynuowały nieudane próby odzyskania niedawno utraconego terytorium w północno-zachodnim obwodzie chersoń, wzmacniając pobliskie pozycje uszkodzonymi i pospiesznie zmobilizowanymi jednostkami.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w obwodzie donieckim.

  Rosyjscy i urzędnicy administracji okupacyjnej ustalają warunki do przeniesienia się do 40 000 mieszkańców z Obwód Chersoński na okupowany przez Rosję Krym i Federację Rosyjską.

  Siły rosyjskie nie mogą dostarczać zmobilizowanych sił, prawdopodobnie z powodu lat kradzieży dostaw przez żołnierzy kontraktowych i dowódców.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 9, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Atak na most w Cieśninie Kerczeńskiej, w połączeniu z niedawnymi rosyjskimi niepowodzeniami wojskowymi i częściową mobilizacją, generuje bezpośrednią krytykę prezydenta Rosji Władimira Putina i Kremla ze strony rosyjskiej prowojennej społeczności nacjonalistycznej.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły ukraińskie kontynuowały posuwanie się na wschód od Oskil Rver w kierunku obwodu ługańskiego i wkroczyły do Stel'makhówki (około 18 km na zachód od Svatove). Siły rosyjskie rozpoczęły nieudane ataki na Burdaka na granicy obwodu charkowsko-rosyjskiego, i Terny na północny wschód od Lymana.

  Rosyjskie źródła podały, że siły rosyjskie próbowały zaatakować w kierunku Ternovi Pody (około 30 km na północny zachód od Chersoniu) Ukraińskie źródła podały, że siły rosyjskie nadal atakowały nowo wyzwolone osady w północnym obwodzie chersońskim artylerią, MLRS i lotnictwem.

  Ukraińskie źródła podały, że siły ukraińskie odepchnęły ponad 30 ataków na rejonach Bakhmut i Avdiivka. Siły rosyjskie rozpoczęły nieudany atak na południowy zachód od miasta Donieck.

  Siły rosyjskie celowały w obszary mieszkalne miasta Zaporoże za pomocą pocisków wycieczkowych.

  Rosyjski milblogger oskarżył Osetię Północną i Władykaukaz o niewykonanie nakazów mobilizacji z powodu nieostrożności i osobistych interesów urzędników regionalnych.

  Źródła ukraińskie podały, że rosyjskie władze okupacyjne przenoszą swoje rodziny z obwodu chersońskiego na Krym, i ze Starobilska do miasta Ługańsk.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 8, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Angela Howard, Grace Mappes i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Eksplozja na dużą skalę uszkodziła most w Cieśninie Kerczeński, który łączy okupowany Krym z Rosją 8 października. Zdjęcia satelitarne Maxar pokazują, że eksplozja zawaliła się jeden pas mostu drogowego i uszkodził pobliski tor kolejowy.

  Kluczowe dania na wynos

  Eksplozja na dużą skalę poważnie uszkodziła most w Cieśninie Kerczeński, który łączy okupowany Krym z Rosją.

  Kreml nazwał rosyjskiego dowódcę sił lotniczych, generał armii Siergiej Surovikin, nowy dowódca rosyjskiej operacji na Ukrainie, a nominacja ta wygenerowała pozytywne opinie w społeczności nacjonalistycznej.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w obwodzie charkowskim i ługańskim.

  Siły rosyjskie kontynuowały ustanawianie pozycji obronnych w północnym obwodzie chersoń.

  Siły rosyjskie nadal atakowały osady wokół Bakhmutu, Avdiivka, i na zachód od miasta Donieck.

  Siły ukraińskie podobno nadal zestrzeliły irańskie drony Shahed-136.

  Rosyjscy podmioty federalne stoją przed wyzwaniami finansowymi w mobilizacji finansowania.

  Rosyjscy i urzędnicy administracji okupacyjnej kontynuowali działania mające na celu usunięcie ukraińskich dzieci z ich domów na terytoriach okupowanych przez Rosję.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 7, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor, Grace Mappes i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Zachodnie i rosyjskie doniesienia o złamaniach na Kremlu zyskują na popularności w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, podważając pojawienie się stabilności reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina.

  Kluczowe dania na wynos

  Zachodnie i rosyjskie doniesienia o złamaniach na Kremlu zyskują na popularności w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej, podważając pojawienie się stabilności reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina.

  Prezydent Rosji Władimir Putin mógł czekać na ogłoszenie, że zastąpił dowódcę wschodniego okręgu wojskowego (EMD) Aleksandra Czajko, dopóki nie musiał użyć Czajko jako kozła ofiarnego rosyjskich niepowodzeń wojskowych w obwodzie charkowskim i Lyman w obwodzie donieckim.

  Siły ukraińskie prawdopodobnie kontynuowały operacje kontrofensywne wzdłuż drogi Kreminna-Svatove w zachodnim obwodzie ługańskim.

  Siły rosyjskie nadal ustalały pozycje obronne w północnym obwodzie chersońskim, a źródła ukraińskie i rosyjskie donosiły o trwających bitwach na północ i północny zachód od Chersoniu.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w obwodzie donieckim.

  Anegdotyczne doniesienia o złych warunkach dla zmobilizowanego personelu w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej nadal podsycają dokładną narrację o niekompetencji Kremla i rosyjskiego Ministerstwa Obrony (MON).

  Rosyjscy urzędnicy zaoferowali podstawowe ustępstwa zmobilizowanym mężczyznom i ich rodzinom w październiku 7 ale nadal polegaj na samorządach lokalnych i innych instytucjach niefederalnych, aby zapewnić wsparcie, w tym jedzenie i szkolenie, nowo zmobilizowanym mężczyznom.

  Rosyjskie władze okupacyjne w obwodzie donieckim nadal siłą mobilizują ukraińskich cywilów, zaprzeczając rosyjskim twierdzeniom, że mieszkańcy nowo zaanektowanych terytoriów nie zostaną zmobilizowani.

  Ukraińscy urzędnicy w nowo wyzwolonym obwodzie charkowskim nadal odkrywają rosyjskie izby tortur i inne łamanie praw człowieka.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni prawdopodobnie nie naprawili niezbędnej infrastruktury cywilnej w okupowanych i nielegalnie anektowanych częściach Ukrainy na zimę, gdy temperatura spada.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 7 - 11 października 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 100722-101122

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery