Sun. Jun 26th, 2022
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Czerwiec 22, 2022

  Karolina Hird, Mason Clark, George Barros, i Grace Mappes

  Wzmocnione rosyjskie systemy obrony powietrznej we wschodniej Ukrainie coraz bardziej ograniczają skuteczność ukraińskich dronów, podważając kluczową ukraińską zdolność w wojnie. Jack Detsch z polityki zagranicznej zacytował kilku anonimowych ukraińskich urzędników i personel wojskowy, że siły ukraińskie w dużej mierze wstrzymały używanie tureckich dronów Bayraktar, które zostały wykorzystane z wielkim skutkiem na początku wojny, ze względu na poprawę rosyjskich zdolności obrony powietrznej. Ukraińscy urzędnicy są podobno coraz bardziej zaniepokojeni, że dostarczane przez USA drony szturmowe Grey Eagle również zostaną zestrzelone przez wzmocnioną rosyjską obronę powietrzną nad Donbasem. Siły ukraińskie podobno ograniczyły operacje lotnicze do 20 do 30 lotów dziennie i borykają się z deficytem dostępnych samolotów dla aktywnych pilotów. Siły rosyjskie prawdopodobnie nadają priorytet rozmieszczeniu obrony powietrznej na wschodniej Ukrainie w celu unieważnienia operacji ukraińskich i ochrony systemów artyleryjskich Siły rosyjskie polegają na dokonywaniu postępów. Jednak ukraińskie siły powietrzne i uzbrojone drony pozostają aktywne gdzie indziej, zadając kilka udanych strajków na cele w obwodzie chersońskim w ostatnim tygodniu.

  Członkowie rosyjskiej społeczności wojskowej nadal komentują niedociągnięcia zdolności wytwarzania sił rosyjskich, które mają namacalny wpływ na morale i dyscyplinę Rosjan walczących na Ukrainie. Rosyjski milblogger Yuri Kotyenok twierdził, że rosyjskim żołnierzom brakuje liczb i siły do sukcesu w walce na Ukrainie. Kotyenok oskarżył rosyjskich przywódców o rozmieszczanie nowych i niedostatecznie wyszkolonych rekrutów i wezwał do uzupełnienia sił dobrze wyszkolonymi rekrutami z doświadczeniem piechoty naziemnej - chociaż jest mało prawdopodobne, aby rosyjskie wojsko było w stanie szybko wygenerować taką siłę, jak wcześniej oceniał ISW. Pomimo rosnących wezwań do zwiększonej rekrutacji ze strony postaci nacjonalistycznych, Rosyjskie przywództwo nadal podejmuje przymusowe wysiłki częściowej mobilizacji, które przynoszą jedynie ograniczoną liczbę zastępców, jednocześnie negatywnie wpływając na morale i dyscyplinę przymusowo zmobilizowanego personelu. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) twierdziła, że rosyjskie władze w Ługańsku organizują wycieki gazu w budynkach mieszkalnych, aby zmusić ludzi ukrywających się przed mobilizacją na ulice. Ukraińska Dyrekcja Wywiadu Głównego (GUR) poinformowała dodatkowo, że rosyjscy żołnierze okupowanego Tokmak, obwód zaporoski, apelują do miejscowych ukraińskich lekarzy o wydanie im zaświadczeń zarzucających medyczną niezdolność do kontynuowania służby wojskowej.

  Siły ukraińskie przeprowadziły strajk dronów (prawdopodobnie z amunicją włóczącą się, choć nie można tego potwierdzić) na rosyjską rafinerię ropy naftowej w Nowoszachtinsku, obwód rostowski, 22 czerwca. Rosyjski kanał Telegram Voenyi Osvedomitel twierdził, że strajk, który ukierunkowany na rosyjską infrastrukturę 15 km od granicy ukraińskiej, pochodzi z obwodu donieckiego. Siły ukraińskie od kilku tygodni nie celowały w rosyjską infrastrukturę, a strajk ten jest prawdopodobnie próbą zakłócenia rosyjskiej logistyki i dostaw paliwa do rosyjskich operacji we wschodniej Ukrainie.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie nadal osiągały zyski na południe od Łysyczańska i prawdopodobnie dotrą do miasta w najbliższych dniach, chociaż jest mało prawdopodobne, aby szybko zajęły obszar Siewierodoniecko-Lysyczansk.

  Siły rosyjskie kontynuowały ofensywne operacje w kierunku Słowiańska i dokonały niewielkich postępów.

  Siły rosyjskie zintensyfikowały wysiłki na rzecz zakazu ukraińskich linii komunikacyjnych wzdłuż autostrady Bakhmut-Lysyczansk T1302 w celu wsparcia rosyjskich operacji w kierunku Łysyczańska.

  Siły rosyjskie skupiły się na operacjach obronnych wzdłuż osi południowej i mogły odnieść marginalne zyski w obwodzie mikołajowskim.

  Władze rosyjskie kontynuują działania mające na celu ułatwienie integracji gospodarczej obszarów okupowanych.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Czerwiec 21, 2022

  Mason Clark, Kateryna Stepanenko, George Barros, i Grace Mappes

  Kreml niedawno zastąpił dowódcę rosyjskich sił powietrznodesantowych (VDV) i może być w trakcie radykalnego przetasowania struktury dowodzenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wskazując na możliwą czystkę wyższych oficerów obwinianych za niepowodzenia na Ukrainie. Kilka rosyjskich placówek potwierdziło, że obecny szef sztabu Centralnego Okręgu Wojskowego, generał pułkownik Michaił Teplinsky, zastąpi obecnego dowódcę rosyjskich sił powietrznych, generała pułkownika Andrieja Sierdiukowa. Ukraińskie źródła podały wcześniej w czerwcu 17 że Kreml zwolnił Sierdiukowa za słabe wyniki podczas inwazji i wysokie straty wśród spadochroniarzy, ale ISW nie mógł wówczas potwierdzić tego raportu. Kilka źródeł dodatkowo donosi sprzeczne twierdzenia dotyczące zastępców obecnego dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego - i ogólnego dowódcy rosyjskiej inwazji na Ukrainę - generała armii Aleksandra Dwornikowa:

  Rosyjski oficer rezerwowy Oleg Marzoev twierdził 21 czerwca, że rosyjscy wojskowi wkrótce mianują generała armii Siergieja Surowkina, obecnego dowódcę rosyjskich sił lotniczych, na dowódcę Południowego Okręgu Wojskowego (SMD), skutecznie zastępując obecnego dowódcę SMD Aleksandra Dvornikov.

  Grupa dziennikarstwa śledczego Bellingcat poinformowała wcześniej w czerwcu 17 że prezydent Rosji Władimir Putin planował zastąpić Dwornikowa jako dowódcę inwazji na Ukrainę po nadmiernym piciu Dwornikowa i braku zaufania wśród sił rosyjskich.

  Ukraiński zespół wywiadu konfliktowego (CIT) poinformował 19 czerwca, że Putin zastąpił Dwornikowa na stanowisku dowódcy ukraińskiej operacji z generałem pułkownikiem Giennadij Żidko, szef Dyrekcji Wojskowo-Politycznej Rosyjskich Sił Zbrojnych.

  Nieoficjalna, ale szeroko obserwowana strona mediów społecznościowych rosyjskich żołnierzy powietrznodesantowych twierdziła, że Dvornikov został awansowany i że Sierdiukow zajmie swoją pozycję w SMD. Jest mało prawdopodobne, aby to twierdzenie było prawdziwe, biorąc pod uwagę, że źródła prokremlowskie ogłosiły przejście na emeryturę Sierdiukowa.

  ISW nie może samodzielnie zweryfikować tych raportów i będzie nadal monitorować sytuację w celu potwierdzenia. Jeśli jednak te zróżnicowane raporty są dokładne, były dowódca Sił Lotniczych Surovikin zastąpił Dvornikova (który mógł zostać zmuszony do przejścia na emeryturę) jako dowódca Południowego Okręgu Wojskowego, ale Żidko został mianowany dowódcą rosyjskich operacji na Ukrainie, mimo że nie dowódca bezpośrednio Rosyjskie wojska bojowe w jego stałej roli. Żidko kieruje obecnie organem rosyjskiego Ministerstwa Obrony odpowiedzialnym za utrzymanie morale i kontroli ideologicznej w rosyjskim wojsku, zamiast dowodzenia okręgiem wojskowym. Jak wcześniej informował ISW, Dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Dvornikov był naturalnym wyborem dowodzenia operacjami Rosji na Ukrainie po przegranej Rosji w bitwie pod Kijowem, ponieważ większość rosyjskich operacji ofensywnych ma miejsce w obszarze odpowiedzialności Południowego Okręgu Wojskowego. Powołanie oddzielnego dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego, oraz zastąpienie dowódcy SMD w środku poważnych operacji bojowych, to drastyczny krok, który przemawiałby do poważnych kryzysów w rosyjskim dowództwie naczelnym, i być może czystka Kremla. Takie drastyczne obroty w rosyjskim wojsku, jeśli to prawda, nie są działaniami podejmowanych przez siły na skraju wielkiego sukcesu i wskazują na trwającą dysfunkcję w prowadzeniu wojny przez Kreml.

  Siły rosyjskie z powodzeniem zbliżają się do Łysyczańska od południa, zamiast przeprawiać przeciwną rzekę z Siewierodoniecka, zagrażając ukraińskiej obronie w okolicy. ISW wcześniej przewidywał, że siły rosyjskie będą próbowały zaatakować w kierunku Łysyczańska od południa, aby zanegować przewagę obronną, jaką rzeka Siverskyi Doniec zapewni ukraińskim obrońcom sprzeciwiającym się bezpośredniemu atakowi z Siewierodoniecka. Wydaje się, że siły rosyjskie zabezpieczają taki postęp i prawdopodobnie zaatakują obrzeża Łysyczańska w nadchodzącym tygodniu. Ten rosyjski postęp jest wyraźnym porażką dla ukraińskiej obrony w rejonie Siewierodonieck-Łysyczańska, ale siły rosyjskie prawdopodobnie będą wymagały dalszych przedłużających się bitew z siłami ukraińskimi, podobnych do walk blok po bloku widzianych w Mariupolu i Siewierodoniecku, aby schwytać Łysyczańsk.

  Kreml nie odstrasza członków rodziny marynarzy, którzy przeżyli zatonięcie Moskwy, do złożenia apelacji przeciwko rozmieszczeniu ocalałych poborowych na wojnę na Ukrainie od 20 czerwca. Rosyjska opozycja Novaya Gazeta opublikowała apel rodziców ocalałych 49 członków załogi poborowej Moskwy, domagając się, aby Prokuratura Wojskowa w Sewastopolu, Komitet Matek Żołnierzy i Komisarz Praw Człowieka niezwłocznie wypowiedzieli członków załogi wdrożenie. W apelu stwierdzono, że rosyjscy dowódcy nie wysłali ocalałych poborowych do domu z ich rozmieszczenia po zatonięciu Moskwy i że zostaną ponownie wezwani do działań wojennych 30 czerwca. W odwołaniu zauważono, że osoby, które przeżyły, odmawiają udziału w dalszych zadaniach z powodu stresu psychicznego i obecnie stacjonują na starym statku Ladnyi, który według odwołania nie nadaje się do walki. Ukraińska Dyrekcja Wywiadu Wojskowego (GUR) poinformowała wcześniej, że siły rosyjskie zagroziły rodzinom moskiewskich marynarzy postępowaniem karnym i unieważnieniem wszelkich korzyści finansowych, aby uniemożliwić im wypowiedzenie się przeciwko rosyjskim operacjom.

  Siły rosyjskie nadal stoją przed wyzwaniami związanymi z generowaniem sił i zobowiązują nieprzygotowanych żołnierzy kontraktowych do inwazji na Ukrainę. Rosyjski serwis BBC poinformował 20 czerwca, że nowi rosyjscy rekruci otrzymują tylko 3 do 7 dni szkolenia, zanim zostaną wysłani do „najbardziej aktywnych sektorów frontu”. BBC poinformowało również, że ochotnicy w konwencjonalnym rosyjskim wojsku, Jednostki Rosgvardia, a najemnicy Wagner Group stali się głównymi siłami szturmowymi Rosji, w przeciwieństwie do pełnych konwencjonalnych jednostek wojskowych. ISW wcześniej oceniało, że jednostki rosyjskie we wschodniej Ukrainie cierpią na słabe uzupełnienie piechoty, spowalniając ich zdolność do zajmowania terenu miejskiego. Rosyjskie wojsko oferuje znaczne zachęty finansowe, aby zapewnić dodatkowych rekrutów przy coraz większym lekceważeniu ich wieku, zdrowie, rejestry karne, i inne ustalone kwalifikacje służbowe. Ukraiński Sztab Generalny poinformował 21 czerwca, że rosyjskie jednostki powietrznodesantowe (VDV) są zmuszone do rekrutacji oficerów rezerwowych do krótkoterminowych trzymiesięcznych umów z powodu znacznych strat oficerskich, a BBC poinformowało, że rosyjskie Ministerstwo Obrony oferuje spłatę pożyczek i długów wolontariuszy do zachęcić rekrutów.

  Kluczowe dania na wynos

  Kreml niedawno zastąpił dowódcę rosyjskich sił powietrznodesantowych (VDV) i być może zwolnił dowódcę Południowego Okręgu Wojskowego i wyznaczył nowego generalnego dowódcę sił rosyjskich na Ukrainie, wskazując na trwającą dysfunkcję w prowadzeniu wojny przez Kreml.

  Siły rosyjskie przeprowadziły kilka udanych postępów w osadach na południowy wschód od Siewierodoniecka w czerwcu 21 i może być w stanie zagrozić Łysyczańsku w najbliższych dniach, unikając trudnego przeciwstawnego przekroczenia rzeki Siverskyi Doniec.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki na osady wzdłuż autostrady T1302 Lysychansk-Bakhmut, aby zakazać ukraińskich naziemnych linii komunikacyjnych (GLOC).

  Rosyjskie operacje wzdłuż osi Izyum-Słowańsk są coraz bardziej utknęły w martwym punkcie, ponieważ siły rosyjskie priorytetowo traktują operacje wokół Siewierodoniecka.

  Siły rosyjskie prawdopodobnie odzyskały wschodni brzeg rzeki Inhulets z ukraińskiego przyczółka położonego w pobliżu granicy obwodu chersonowo-mikołajowskiego.

  Siły ukraińskie podobno uderzyły w rosyjskie pozycje na Wyspie Wężów na Morzu Czarnym, prawdopodobnie zniszczy rosyjskie fortyfikacje i sprzęt na wyspie, ale ISW nie może potwierdzić konkurencyjnych ukraińskich i rosyjskich twierdzeń dotyczących wyników ataku.

  Rosyjskie władze okupacyjne nadal stoją przed wyzwaniami związanymi z rekrutacją lokalnych współpracowników i prawdopodobnie polegają na rosyjskim personelu rządowym w celu skonsolidowania kontroli społecznej nad okupowanymi terytoriami Ukrainy.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Czerwiec 20, 2022

  Autorstwa Karolina Hird, Kateryna Stepanenko i Fryderyk W. Kagan

  Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że nadchodzący tydzień będzie decydujący dla rosyjskich wysiłków na rzecz przejęcia kontroli nad Siewierodonieckiem. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała, że rosyjskie przywództwo wyznaczyło czerwiec 26 jako termin dotarcia sił rosyjskich do granicy administracyjnej obwodu ługańskiego, co prawdopodobnie spowoduje zintensyfikowane wysiłki na rzecz przejęcia pełnej kontroli nad Siewierodonieckiem i przesunięcia się na zachód w kierunku granicy obwodu. Szef Regionalnej Administracji Państwowej Ługańska Serhiy Haidai poinformował, że siły rosyjskie kontrolują cały Siewierodonieck z wyjątkiem strefy przemysłowej od czerwca 20, co jest pierwszym wyraźnym ukraińskim potwierdzeniem, że siły rosyjskie kontrolują cały Siewierodonieck z wyjątkiem fabryki Azotów. Siły rosyjskie prawdopodobnie będą kontynuować wysiłki w celu oczyszczenia fabryki Azotów i zakończenia operacji okrążenia na południe od Siewierodoniecka i Łysyczańska, wjeżdżając autostradą T1302 Bakhmut-Lysyczansk.

  Władze rosyjskie prawdopodobnie starają się wykorzystać konsekwencje blokady Rosji na eksport zbóż z Ukrainy, aby nakłaniać Zachód do osłabienia sankcji. Szef państwowego punktu propagandowego RT Margarita Simonyan stwierdziła w czerwcu 20 że głód spowodowany blokadą rosyjskiego eksportu zboża zmusi resztę świata do zniesienia sankcji w celu ograniczenia dalszych skutków globalnego głodu. Oświadczenie Simonyan jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę raport brytyjskiego biura ds. zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju, że Ukraina wygenerowała 12% światowego eksportu pszenicy i jęczmienia oraz że rosyjska blokada uwięziła ponad 20 milionów ton zboża w magazynie.

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii stwierdziło 20 czerwca, że konsekwentne awarie rosyjskich sił powietrznych znacząco przyczyniły się do ograniczonego sukcesu Rosji na Ukrainie. Brytyjski MON podkreślił, że rosyjskie siły powietrzne nieustannie osiągały słabe wyniki i były w dużej mierze niechętne do ryzyka, nie udało się ustalić wyższości powietrznej lub dać siłom rosyjskim decydującą przewagę na Ukrainie. W raporcie stwierdzono dodatkowo, że procedury szkoleniowe dla personelu sił powietrznych są oparte na scenariuszach i zaprojektowane tak, aby zaimponować wyższym urzędnikom, ale nie przygotowują odpowiednio personelu do wyzwań związanych z aktywną walką powietrzną.

  Kluczowe dania na wynos

  Źródła ukraińskie podały, że nadchodzący tydzień będzie decydujący dla sił rosyjskich, aby zakończyć zdobycie Siewierodoniecka, a siły rosyjskie skupią wojska i sprzęt na tym obszarze.

  Ukraińskie źródła potwierdziły, że siły rosyjskie kontrolują cały Siewierodonieck z wyjątkiem strefy przemysłowej Azotów, gdzie trwają walki.

  Źródła rosyjskie prawdopodobnie określają warunki informacyjne, aby uzasadnić powolne i nieudane postępy w kierunku Słowiańska z południowo-wschodniej części Izyum i na zachód od Lyman.

  Siły rosyjskie prawdopodobnie nasilają operacje w celu zakazania ukraińskich linii komunikacyjnych wzdłuż autostrady Bakhmut-Lysyczansk T1302 w celu wsparcia eskalacji operacji w Siewierodoniecku - Łysyczańsku.

  Siły rosyjskie nadal koncentrowały się na przeciwstawianiu się dalszym postępom Ukrainy na północ od miasta Charków w kierunku granicy międzynarodowej.

  Siły rosyjskie kontynuują operacje obronne wzdłuż osi południowej.

  Ukraińska działalność partyzancka nadal komplikuje wysiłki rosyjskich władz okupacyjnych w celu skonsolidowania kontroli nad zajmowanymi obszarami.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Czerwiec 19, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Kateryna Stepanenko i Mason Clark

  Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że ciągłe kształtowanie przez Kreml inwazji na Ukrainę jako „specjalnej operacji wojskowej”, a nie wojny, aktywnie utrudnia możliwości generowania sił rosyjskich. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało 19 czerwca, że władze rosyjskie walczą o znalezienie środków prawnych do karania wojskowych dysenterów i tych, którzy odmawiają mobilizacji, ponieważ klasyfikacja konfliktu na Ukrainie jako „specjalnej operacji wojskowej” wyklucza prawne środki karne, które można zastosować podczas formalnej wojny. ISW wcześniej oceniało, że Kreml ujęcie wojny jako „operacji specjalnej” potęguje spójne problemy ze słabym postrzeganiem rosyjskiego przywództwa wojskowego wśród rosyjskich nacjonalistów, problemy z płaceniem żołnierzy, brak dostępnych sił, i niejasne cele wśród sił rosyjskich. Kreml nadal próbuje toczyć poważną wojnę na Ukrainie z siłami zebranymi za to, co Kreml błędnie zakładał, że będzie krótką inwazją na symboliczny ukraiński ruch oporu. Kreml nadal walczy o naprawienie tej fundamentalnej wady w swojej „specjalnej operacji wojskowej”.

  Władze rosyjskie prawdopodobnie starają się wykorzystać procesy o zbrodnie wojenne przeciwko schwytanym ukraińskim żołnierzom, szczególnie żołnierze, którzy bronili Mariupola, aby rozwinąć swoje narracje wokół wojny. Rosyjskie źródła podały, że władze Donieckiej Republiki Ludowej (DNR) planują trzymać trybunały zbrodni wojennych do końca sierpnia 2022 r. I że co najmniej jeden z tych trybunałów odbędzie się w Mariupolu. Trybunały te będą podobno oceniane zgodnie z ustawodawstwem DNR (co w szczególności dopuszcza karę śmierci, w przeciwieństwie do prawa rosyjskiego) i być wzorowane na formacie norymberskim dla procesów o zbrodnie wojenne. Procesy są pozorowaną próbą wypróbowania legalnych jeńców wojennych jako zbrodniarzy wojennych i wsparcia fałszywego wformułowania Kremla niesprowokowanej inwazji na Ukrainę jako operacji „denazifikacji”. Pomimo faktu, że władze DNR planują wypróbować ukraińskich żołnierzy w DNR, źródło rosyjskich organów ścigania poinformowało państwowe media TASS, że zastępca dowódcy Pułku Azowskiego i dowódca ukraińskiej 36 Brygady Morskiej zostaną przeniesieni do Rosji w celu zbadania i próba. Władze rosyjskie prawdopodobnie wykorzystają te procesy do wzmocnienia kontroli prawnej okupowanych obszarów i dalszej demoralizacji ukraińskich obrońców poprzez ustanowienie surowego precedensu prawnego podczas trybunałów wstępnych, a także pogłębianie fałszywej narracji Kremla o inwazji na Ukrainę w celu jej „denazify”.

  Kluczowe dania na wynos

  Skoncentrowana rosyjska siła artyleryjska w połączeniu z prawdopodobnymi jednostkami piechoty o słabej sile pozostaje niewystarczająca, aby umożliwić rosyjskie postępy w Siewierodoniecku.

  Siły rosyjskie nadal przygotowywały się do awansu na Słowańsk z południowo-wschodniej części Izyum i na zachód od Lyman.

  Siły rosyjskie koncentrują się na wzmocnieniu pozycji obronnych wzdłuż osi południowej z powodu niedawnych udanych ukraińskich kontrataków wzdłuż granicy obwodzie chersonowo-mikołajowskim.

  Udane ukraińskie kontrataki w rejonie Zaporoża zmuszają siły rosyjskie do przyspieszenia posiłków do tego osłabionego sektora linii frontu.

  Siły rosyjskie prawdopodobnie przeprowadzają ataki artyleryjskie pod fałszywą flagą na terytorium rosyjskie, aby odwieść ukraińskie nastroje i zachęcić do mobilizacji sił zastępczych.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Czerwiec 18, 2022

  Kateryna Stepanenko, Mason Clark, George Barros, i Grace Mappes

  Siły rosyjskie poczyniły marginalne zyski na obrzeżach Siewierodoniecka w czerwcu 18 ale w dużej mierze utknęły w martwym punkcie wzdłuż innych osi postępu. Wojska rosyjskie prawdopodobnie stoją w obliczu rosnących strat oraz degradacji żołnierzy i sprzętu, co skomplikuje próby odnowienia operacji ofensywnych w innych krytycznych lokalizacjach, gdy powolna bitwa o Siewierodonieck trwa. Jak wcześniej oceniał ISW, siły rosyjskie prawdopodobnie będą w stanie przejąć Siewierodonieck w nadchodzących tygodniach, ale kosztem skoncentrowania większości dostępnych sił na tym niewielkim obszarze. Inne rosyjskie operacje we wschodniej Ukrainie - takie jak wysiłki na rzecz schwytania Słowiańska i awansu na wschód od Bakhmutu - poczyniły niewielkie postępy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Siły rosyjskie nadal walczą o odepchnięcie wojsk ukraińskich od okupowanych granic na północ od miasta Charków i wzdłuż osi południowej, ale nie poczynili znaczących korzyści, w ten sposób narażając ich na ukraińską kontrofensywę i presję partyzancką.

  Rosyjskie wojsko nadal boryka się z wyzwaniami związanymi z morale i dyscypliną swoich żołnierzy na Ukrainie. Ukraińska Dyrekcja Głównego Wywiadu opublikowała w czerwcu przechwycone połączenia telefoniczne 17 i 18 w którym rosyjscy żołnierze narzekali na warunki na pierwszej linii, słaby sprzęt, i ogólny brak personelu. Jeden z żołnierzy twierdził, że jednostki zostały w dużej mierze wyczerpane z personelu, a niektóre grupy taktyczne batalionu (BTG) mają tylko 10 do 15 żołnierzy pozostających w służbie.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie zapewniły niewielkie zyski na obrzeżach Siewierodoniecka i prawdopodobnie awansowały do Metolkine, ale operacje rosyjskie pozostają powolne.

  Siły rosyjskie kontynuowały wysiłki na rzecz zakazu ukraińskich linii komunikacyjnych wzdłuż autostrady T1302 Bakhmut-Lysyczansk i prowadziły ataki naziemne i artyleryjskie wzdłuż autostrady.

  Siły rosyjskie starają się wypchnąć siły ukraińskie z zasięgu artyleryjskiego linii kolejowych wokół Charkowa, służących do dostarczania rosyjskich operacji ofensywnych w kierunku Słowiańska.

  Siły rosyjskie nie podjęły żadnych potwierdzonych działań wzdłuż osi południowej i nadal stoją w obliczu presji partyzantów na okupowanych obszarach południowej Ukrainy.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 18 do 22 czerwca 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 061822-062222

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery

  Wczesne lekcje z cyberwojny: nowy raport firmy Microsoft na temat obrony Ukrainy

  According to a new report from Microsoft, the Russian invasion relies...

  Od ciągłości do kultury? Zachowanie i zabezpieczenie ukraińskich danych sektora publicznego i prywatnego

  Highlighted by ComplexDiscovery prior to the start of the current Ukrainian...

  Biorąc pod uwagę modele zasad kontroli dostępu? Blockchain dla systemów kontroli dostępu (NIST)

  As current information systems and network architectures evolve to be more...

  Przyjaciele w niskich miejscach? The 2022 Raport z dochodzeń w sprawie naruszenia danych od Verizon

  The 15th Annual Data Breach Investigations Report (DBIR) from Verizon looked...

  TCDI przejmie praktykę eDiscovery firmy Aon

  According to TCDI Founder and CEO Bill Johnson, “For 30 years,...

  Smarsh do nabycia TeleMessage

  “As in many other service industries, mobile communication is ubiquitous in...

  Kwartał kamienia milowego? DISCO ogłasza pierwszy kwartał 2022 Wyniki finansowe

  According to Kiwi Camara, Co-Founder and CEO of DISCO, “This quarter...

  Nowy od Nuix? Konferencja Macquarie Australia 2022 Prezentacja i aktualizacja handlowa

  From a rebalanced leadership team to three concurrent horizons to drive...

  W ruchu? 2022 Kinetyka rynku ediscovery: pięć obszarów zainteresowań

  Recently ComplexDiscovery was provided an opportunity to share with the eDiscovery...

  Ufasz Procesowi? 2021 Zadanie przetwarzania eDiscovery, dane dotyczące wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Rok w przeglądzie? 2021 Punkty danych zlecenia eDiscovery do przeglądu, wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Zbiór eDiscovery Collection 2021: Punkty danych zadań, wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na czerwiec 2022

  From eDiscovery ecosystem players and pricing to data breach investigations and...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na maj 2022

  From eDiscovery pricing and buyers to cyberattacks and incident response, the...

  Pięć wspaniałych odczytów na temat cybernetycznych, danych i legalnych odkryć w kwietniu 2022 r.

  From cyber attack statistics and frameworks to eDiscovery investments and providers,...

  Pięć wspaniałych odczytów na temat cybernetycznych, danych i odkryć prawnych w marcu 2022 r.

  From new privacy frameworks and disinformation to business confidence and the...

  Gorący czy nie? Lato 2022 Badanie zaufania biznesowego eDScovery

  Since January 2016, 2,701 individual responses to twenty-six quarterly eDiscovery Business...

  Odgięcie czy ugięcie? Łączny przegląd ośmiu półrocznych ankiet cenowych ediscovery

  Initiated in the winter of 2019 and conducted eight times with...

  Karmienie szału? Wyniki ankiety dotyczącej cen ediscovery latem 2022

  Initiated in the winter of 2019 and conducted eight times with...

  Splurge czy Splurge? Osiemnaście obserwacji na temat zaufania do usług eDiscovery Business Wiosną 2022 roku

  In the spring of 2022, 63.5% of survey respondents felt that...