Tue. Jan 31st, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Wrzesień 26, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor, George Barros, Riley Bailey i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Kreml próbuje przekazać swoje wyjście z rzeczywistości poważnych problemów w realizacji „częściowej mobilizacji”, ale jego narracje raczej nie uspokajają Rosjan, którzy potrafią dostrzec prawdziwe błędy wokół nich.

  Kluczowe dania na wynos

  Kreml próbuje przekazać swoje wyjście z rzeczywistości poważnych problemów w realizacji „częściowej mobilizacji”, ale jego narracje raczej nie uspokajają Rosjan, którzy potrafią dostrzec prawdziwe błędy wokół nich.

  Planowana aneksja okupowanej Ukrainy przez Kreml może nastąpić przed lub wkrótce po październiku 1, początek normalnego jesiennego cyklu poboru Rosji, umożliwienie przymusowego poboru ukraińskich cywilów do walki z Ukrainą.

  Siły ukraińskie kontynuowały postępy na północ od Lyman i na wschodnim brzegu rzeki Oskil.

  Siły ukraińskie nadal celowały w rosyjskie naziemne linie komunikacyjne (GLOC) w ramach południowej kampanii kontrofensywnej zakazu.

  Siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne wokół Bakhmutu i na zachód od miasta Donieck.

  Siły rosyjskie nadal używały dronów wyprodukowanych w Irańsku do uderzania w ukraińskie siły i miasta na południu Ukrainy.

  Kreml może rozważać formalne zamknięcie swoich granic lub bardziej formalne ograniczenie przemieszczania się mężczyzn w wieku walczących w kraju, aby lepiej wdrożyć częściową mobilizację.

  Rosyjskie władze okupacyjne zaczęły ogłaszać, że wyniki ich pozornej aneksji referenda, powołując się na rażąco sfałszowane liczby frekwencji.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 25, 2022

  Autor: Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Prezydent Rosji Władimir Putin raczej nie pokona fundamentalnych wyzwań strukturalnych, próbując zmobilizować dużą liczbę Rosjan do kontynuowania wojny na Ukrainie.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie Siły Zbrojne nie ustanawiają warunków dla skutecznej mobilizacji na dużą skalę od co najmniej 2008 roku i nie budowały takiej siły rezerwowej potrzebnej do szybkiej mobilizacji mającej na celu natychmiastowe skutki na polu bitwy. Nie ma szybkich rozwiązań tych problemów.

  Problemy, z którymi boryka się Putin, wynikają częściowo z długotrwałych nierozwiązanych napięć w rosyjskim podejściu do generowania wojskowej siły roboczej.

  Rosyjskie wojsko próbowało przejść na wolontariat w obliczu kryzysu finansowego w 2008 roku i nie udało się w pełni dokonać przejścia.

  Rosyjskie wojsko skończyło się na hybrydowym modelu łączącym poborowy i zawodowych żołnierzy.

  Skrócenie obowiązkowego okresu służby dla poborowych sprawiło, że rezerwy Rosji są mniej gotowe do walki.

  Priorytetyzacja budowania siły zawodowej i depriorytetyzacja służby poborowych prawdopodobnie przełożyło się na erozję struktur biurokratycznych wymaganych do mobilizacji.

  Putin przeprowadził już co najmniej cztery próby mobilizacji w ubiegłym roku, prawdopodobnie opróżniając pulę dostępnych gotowych do walki (i chętnych) rezerwistów przed „częściową mobilizacją”.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 24, 2022

  Karolina Hird, George Barros i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Deklaracje rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu dotyczące tego, które kategorie rosyjskich mężczyzn zostaną zwolnione z częściowej mobilizacji, mogą nie odzwierciedlać intencji lub rozkazów prezydenta Rosji Władimira Putina.

  Kluczowe dania na wynos

  Lokalni komisarze wojskowi wykonują rozkazy mobilizacji w sposób sugerujący możliwy rozdźwięk między wytycznymi rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu dotyczącymi częściowej mobilizacji a żądaniami pośpiechu prezydenta Rosji Władimira Putina.

  Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie nadal będzie zajmować się systemowymi problemami w rosyjskim dowództwie wyższego szczebla, zastępując poszczególnych starszych podwładnych.

  Rosja może przygotowywać się do przymusowej mobilizacji ukraińskich jeńców wojennych, co może stanowić naruszenie Konwencji genewskiej o jeńcach wojennych.

  Siły ukraińskie prawdopodobnie nadal osiągały zyski wzdłuż granicy obwodu charkowsko-ługańskiego i na północny zachód od Lyman.

  Ukraińscy wojskowi wskazali, że kontynuowana ukraińska kampania zakazu na południu Ukrainy poniża rosyjskie zdolności bojowe.

  Źródła rosyjskie zidentyfikowały trzy lokalizacje, w których wojska ukraińskie prowadziły operacje naziemne w obwodzie chersońskim- północny obwód chersoński, zachodni obwód chersoński w pobliżu rzeki Inhulets, i na północny zachód od miasta Chersoń w pobliżu granicy obwodu mikołajsko-chersońskiego.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne wokół Bakhmutu, Miasto Donieck, oraz w zachodnim obwodzie donieckim.

  Władze rosyjskie nadal zmusza mieszkańców okupowanego terytorium Ukrainy do głosowania w pozorowanych referendach.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 23, 2022

  Autorami: Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor, George Barros i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Rosyjski system mobilizacji stara się wykonać zadanie, które wyznaczył prezydent Rosji Władimir Putin i prawdopodobnie nie wyprodukuje zmobilizowanych sił rezerwowych nawet niskiej jakości, jaką wygenerowałyby plany Putina, chyba że Kreml będzie w stanie szybko rozwiązać fundamentalne i systemowe problemy.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie wysiłki na rzecz częściowej mobilizacji w pierwszych dniach borykają się z poważnymi i systemowymi problemami, generowanie powszechnej niechęci i ustanawianie warunków do wytworzenia zmobilizowanej siły rezerwowej niezdolnej do wykonania zadań, które wyznaczył dla niej prezydent Rosji Władimir Putin.

  Protesty, ataki na ośrodki rekrutacyjne i wandalizm miały miejsce w całej Rosji w ciągu pierwszych 48 godzin po ogłoszeniu częściowej mobilizacji.

  Siły ukraińskie nadal posuwały się na północ i północny zachód od Lyman.

  Siły ukraińskie kontynuowały kampanię zakazu w obwodzie chersońskim i utrzymywały milczenie operacyjne dotyczące postępów Ukrainy na osi.

  Siły rosyjskie nadal przeprowadzały nieudane ataki w pobliżu Bakhmutu i na północny zachód od miasta Donieck.

  Siły ukraińskie podobno zestrzeliły irańskiego drona Mohajer-6 na nieokreślonym obszarze Morza Czarnego, prawdopodobnie w pobliżu Odessy.

  Rosyjskie władze okupacyjne rozpoczęły we wrześniu okres głosowania w sprawie fałszywych referendów aneksji 23 z jawnym przymusem i sfałszowanymi numerami frekwencji.

  Rosyjskie władze okupacyjne pozostawały w stanie wysokiej gotowości, aby zapobiec atakom partyzanckich na pozorowanych pracowników wyborczych, lokale wyborcze, i obiekty rządowe.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 22, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor i Mason Clark

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie nadal prowadzą bezsensowne operacje ofensywne wokół miasta Donieck i Bakhmutu, zamiast skupiać się na obronie przed ukraińskimi kontrofensywami, którzy nadal się rozwijają.

  Kluczowe dania na wynos

  Ciężkie podejście Kremla do częściowej mobilizacji może z powodzeniem sprostać wewnętrznemu kontyngentowi zmobilizowanego personelu Kremla, ale jest mało prawdopodobne, aby wygenerował skutecznych żołnierzy i wywołuje znaczną reakcję domową dla niewielkich zysków.

  Kreml otwarcie nie przestrzega obiecanych warunków częściowej mobilizacji.

  Kwoty Kremla prawdopodobnie zmusi lokalnych urzędników do mobilizacji mężczyzn niezależnie od ich statusu wojskowego i prawdopodobnie zachęci do mobilizacji społeczności etnicznie nierosyjskich i imigrantów w nieproporcjonalnym tempie.

  Kreml prawdopodobnie próbował bagatelizować zamianę więźniów z Ukrainą, która jest głęboko niepopularna wśród rosyjskich nacjonalistów i milblogerów, podejmując zamianę tego samego dnia, w którym Putin ogłosił częściową mobilizację.

  Negocjacje MAEA wokół elektrowni jądrowej Zaporoże raczej nie poprawią znacząco sytuacji w elektrowni i mogą stanowić okazję dla sił rosyjskich do wystawienia prowokacji.

  Siły ukraińskie prawdopodobnie kontynuowały ograniczone operacje kontrofensywne wzdłuż granicy obwodu charkowsko-ługańskiego i kontynuowały ataki na Lyman 22 września.

  Ukraińscy wojskowi utrzymali milczenie operacyjne dotyczące ukraińskich ataków naziemnych w obwodzie chersońskim we wrześniu 22 i powtórzył, że siły ukraińskie prowadzą kampanię zakazową na poziomie operacyjnym w obwodzie chersońskim.

  22 września siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim.

  Siły rosyjskie nie przeprowadziły we wrześniu żadnych potwierdzonych ataków naziemnych na zachód od Hulyaipole 22 i kontynuowały rutynowe strajki w zachodnim obwodzie zaporoskim.

  Rosyjskie siły okupacyjne pośpiesznie ustanawiają warunki do przeprowadzenia fikcyjnych referendów aneksji na okupowanej Ukrainie w dniach 23-27 września.

  Rosyjscy urzędnicy stworzyli lokale wyborcze w niektórych częściach Rosji, rzekomo w celu umożliwienia „głosowania” przesiedlonym (w wielu przypadkach, co oznacza porwanym) ukraińskim mieszkańcom okupowanych terytoriów.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni na Ukrainie prawdopodobnie spodziewają się, że zostaną zmuszeni do zapewnienia personelu w celu spełnienia rosyjskich regionalnych kwot mobilizacji po tym, jak Kreml nielegalnie zajął terytoria ukraińskie.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map z 22 - 26 września 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktu na Ukrainie - 092222-092622

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery