Wed. Feb 8th, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Listopad 6, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko i Mason Clark

  Kluczowy rozwój

  Kluczowi urzędnicy Kremla zaczęli wspólnie deeskalować swoją retorykę dotyczącą użycia broni jądrowej na początku listopada. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) wydało 2 listopada oświadczenie w sprawie „zapobiegania wojnie nuklearnej”, stwierdzając, że Rosja „ściśle i konsekwentnie kieruje się postulatem niedopuszczalności wojny nuklearnej, w której nie może być zwycięzców, a której nigdy nie wolno uwolnić.

  Kluczowe dania na wynos

  Finansista Grupy Wagner Jewgienij Prigożyn potwierdził 6 listopada, że Grupa Wagner tworzy ośrodki szkoleniowe i zarządzające dla lokalnych „milicji ludowych” w obwodzie kurskim i Biełgorodzkim.

  Rosyjscy milblogerzy wzmocnili doniesienia, że rosyjska 155 Brygada Piechoty Marynarki Wojennej poniosła poważne straty podczas niedawnego ataku w kierunku Pawłówki, Obwód Doniecki.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w kierunku Svatove i Kreminna.

  Rosyjskie źródła opozycji podały, że ukraiński ostrzał w pobliżu Makiivki, obwód ługański mógł zabić do 500 rosyjskich zmobilizowanych pracowników w ciągu jednego dnia.

  Siły rosyjskie kontynuowały ustalanie pozycji obronnych na zachodnim (prawym) brzegu Dniepru w obwodzie chersoński. Siły ukraińskie kontynuowały kampanię zakazu przeciwko rosyjskiej logistyce w obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne w pobliżu Bakhmut, Avdiivka, i Vuhledar. Źródła rosyjskie twierdziły, że siły rosyjskie przedarły się przez ukraińską obronę w pobliżu Bakhmutu, dokonał marginalnych zysków na południe od Avdiivki, i pozostał przebuty w pobliżu Pawliówki w zachodnim obwodzie donieckim.

  Ukraiński personel naprawił dwie zewnętrzne linie energetyczne do Elektrowni Jądrowej Zaporoże (ZNPP) 5 listopada, wznowienie dostaw energii elektrycznej do ZNPP po ostrzale pozbawione zasilania obiekt 3 listopada.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal cytowali groźbę ukraińskiego strajku na elektrowni wodnej Kachowka, aby uzasadnić ciągłe przymusowe relokacje cywilów w obwodzie chersońskim.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal przymusowo przenosili ukraińskie dzieci z okupowanej Ukrainy do Rosji pod pozorem programów „wakacyjnych”.

  Siły rosyjskie nadal zmagały się z wewnętrznym oporem i słabym zaopatrzeniem w bieżące wysiłki mobilizacyjne.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 5, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Angela Howard i Mason Clark

  Kluczowy rozwój

  Finansista Wagner Group Jewgienij Prigozhin stara się zaciemniać swoje wysiłki na rzecz wzmocnienia swojej niezależnej bazy władzy apelem do koncepcji historycznej jedności Rosji.

  Kluczowe dania na wynos

  Finansista Grupy Wagner Jewhenij Prigozhin stara się zaciemniać swoje wysiłki na rzecz wzmocnienia swojej niezależnej bazy władzy apelem do koncepcji historycznej jedności Rosji.

  Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian potwierdził, że Iran zaczął dostarczać rosyjskie drony przed lutym 24, ale dziwnie zaprzeczył, że siły rosyjskie użyły ich w walce.

  Dowódca wojskowy DNR Aleksandr Chodakowski twierdził, że rosyjski ogień przyjazny mógł spowodować nawet 60% ogólnych strat rosyjskich od połowy maja.

  Wojska ukraińskie podobno kontynuowały kontrofensywy wzdłuż linii Svatove-Kreminna.

  Siły rosyjskie nadal ustawiały pozycje obronne wzdłuż rzeki Dnipro.

  Siły ukraińskie nadal celowały w rosyjską logistykę i transport w obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie nadal atakowały wokół Bakhmutu i żądały nieokreślonych postępów.

  Siły rosyjskie kontynuowały nieudane operacje ofensywne w rejonie miasta Avdiivka-Donieck oraz w zachodnim Doniecku.

  Ciągłe złe warunki dla zmobilizowanych żołnierzy katalizowały duży protest w Kazaniu.

  Nieznani aktorzy podobno próbowali zamordować głośną Doniecką Republikę Ludową (DNR) Sędzia Sądu Najwyższego Aleksandra Nikulina.

  Rosja nadal rozmieszcza personel na stanowiska administracyjne personelu na okupowanych obszarach.

  Siły rosyjskie kontynuowały przymusową ewakuację w obwodzie chersoń. Ponad 80% mieszkańców Chersoniu podobno ewakuowało się.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 4, 2022

  Autorami: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Rosyjskie wojsko prawdopodobnie próbuje wykorzystać zmobilizowany personel do wznowienia ofensywy w Doniecku, ale prawdopodobnie nadal nie osiągnie znaczących zysków operacyjnych.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie wojsko prawdopodobnie próbuje wykorzystać zmobilizowany personel do wznowienia ofensywy w Doniecku, ale prawdopodobnie nie osiągnie znaczących zysków operacyjnych.

  Siły rosyjskie ustalają warunki do uporządkowanego wycofania się z zachodniego brzegu Dniepru, aby uniknąć ucieczki w obwodzie chersońskim.

  Prezydent Władimir Putin prawdopodobnie ustanawia warunki do kontynuowania potajemnej mobilizacji, pomimo twierdzeń, że częściowa mobilizacja wytworzyła wystarczające siły.

  Kosztowne środki generowania sił przez Rosję będą prawdopodobnie nadal obciążać rosyjską gospodarkę i generować napięcia społeczne.

  Iran prawdopodobnie wykorzystuje rosyjskie uzależnienie od irańskich systemów uzbrojenia, aby poprosić Rosję o pomoc w programie nuklearnym.

  Siły rosyjskie mogą wdrażać ekstremalne środki przeciwko opuszczaniu personelu, próbując odpowiedzieć na poważne problemy z morale.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w kierunku Kreminny i Svatove.

  Siły rosyjskie nadal przygotowywały istniejące i nowe linie obronne w obwodzie chersoński.

  Siły rosyjskie nadal prowadziły ofensywne operacje wokół Bakhmutu, Avdiivka, i Donieck City.

  Siły rosyjskie kontynuowały przymusowe środki ewakuacyjne w obwodzie chersoński.

  Urzędnicy rosyjscy i okupacyjni nadal ustalali środki w celu przymusowej deportacji ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 3, 2022

  Autorami: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Grace Mappes, Jekaterina Klepanchuk i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie nadal wycofują niektóre elementy z północno-zachodniego Obwód Chersoński, ale nadal nie jest jasne, czy siły rosyjskie będą walczyć o Chersoniu.

  Kluczowe dania na wynos

  Nadal nie jest jasne, czy siły rosyjskie będą bronić miasta Chersoniu pomimo trwającego wycofywania niektórych rosyjskich elementów z północno-zachodniego Obwód Chersoński.

  Siły rosyjskie przedwcześnie wysłały nowo zmobilizowany personel do operacji ofensywnych w zachodnim obwodzie donieckim w pogoni za minimalnymi i operacyjnie nieznaczącymi zyskami terytorialnymi.

  Rosyjskie placówki nadal publikowały sprzeczne i mylące doniesienia o zwolnieniu generała pułkownika Aleksandra Lapina ze stanowiska dowódcy CMD lub dowódcy rosyjskich sił „centralnych”.

  Władze rosyjskie mogą ustalać warunki do nieuchronnego przeniesienia elektrowni jądrowej Zaporoże do rosyjskiej sieci energetycznej.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie nadal prowadziły operacje kontrofensywne w kierunku Kreminny i Svatove.

  Siły rosyjskie kontynuowały ofensywne operacje wokół Bakhmutu, Avdiivka, i Donieck City.

  Rosyjskie wojsko nadal boryka się z wyraźnymi problemami w dostawach krytycznego sprzętu wojskowego.

  Rosyjskie Ministerstwo Obrony prawdopodobnie potajemnie kontynuuje działania mobilizacyjne.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni kontynuowali przymusową ewakuację w obwodzie chersoń.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 2, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Karolina Hird, Grace Mappes, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Prezydent Rosji Władimir Putin nadal odrzuca ideę ukraińskiej suwerenności w sposób zasadniczo niezgodny z poważnymi negocjacjami.

  Kluczowe dania na wynos

  Wysiłki wytwarzania sił rosyjskich w połączeniu z zachodnimi sankcjami mają długoterminowy szkodliwy wpływ na rosyjską gospodarkę, jak wcześniej prognozował ISW.

  Apele prezydenta Rosji Władimira Putina do konkurencyjnego rosyjskiego przemysłu wojskowego są oddzielone od realiów rosyjskiego łańcucha dostaw i obrony kwestii bazy przemysłowej.

  Rosyjscy urzędnicy ogłosili, że władze okupacyjne zaczęły integrować elektrownię jądrową Zaporoże (ZNPP) do rosyjskiej jurysdykcji.

  Rosyjscy i białoruscy urzędnicy nadal utrwalają długotrwałą operację informacyjną, że Białoruś przystąpi do wojny na Ukrainie w imieniu Rosji, ale wejście Białorusi do wojny pozostaje mało prawdopodobne, jak wcześniej oceniał ISW.

  Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie nadal prowadziły operacje kontrofensywne w kierunkach Svatove i Kreminna, a siły rosyjskie prowadziły operacje ofensywne w celu ograniczenia sił ukraińskich.

  Siły rosyjskie kontynuowały operacje obronne wzdłuż rzeki Dniepr, podczas gdy siły ukraińskie kontynuowały kampanię zakazu.

  Siły rosyjskie nadal przeprowadzały ataki naziemne w pobliżu Bakhmutu i miasta Donieck.

  Siły rosyjskie kontynuowały działania mobilizacyjne i reklamowały bataliony ochotników, walcząc z niskim morale.

  Rosyjskie władze okupacyjne nadal przymusowo przenosiły mieszkańców Obwód Chersoński, znacjonalizować ukraińskie przedsiębiorstwa na okupowanym terytorium, i przymusowo deportować ukraińskie dzieci do Rosji.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 1, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Karolina Hird, Grace Mappes, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Iran planuje wysłać więcej dronów bojowych i nowych systemów rakiet balistycznych do Rosji do wykorzystania na Ukrainie, prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmacnia zależność Rosji od irańskich systemów uzbrojenia.

  Kluczowe dania na wynos

  Planowane irańskie dostawy dronów i pocisków balistycznych do Rosji prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocnią rosyjskie uzależnienie od Iranu i irańskich systemów uzbrojenia.

  Rosyjski MON rozpoczął półroczny jesienny cykl poboru, pomimo doniesień, że władze rosyjskie potajemnie kontynuowały środki mobilizacji.

  Dowódca 8 Armii Zbrojenia Połączonego Południowego Okręgu Wojskowego (SMD), generał porucznik Andrey Mordvichev, podobno zastąpił generała pułkownika Aleksandra Lapina na dowódcę Centralnego Okręgu Wojskowego (CMD).

  Finansista Wagner Group Jewgienij Prigozhin prawdopodobnie próbuje zająć się krytyką swoich równoległych struktur wojskowych po zgłoszonym zwolnieniu Lapina.

  Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie nadal prowadziły operacje kontrofensywne w kierunkach Svatove i Kreminna.

  Siły rosyjskie kontynuowały przygotowania obronne, podczas gdy siły ukraińskie prowadziły operacje kontrofensywne w obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie nadal prowadziły ofensywne operacje wokół Bakhmutu i wokół miasta Donieck.

  Siły rosyjskie nadal wzmacniały rosyjską kontrolę nad elektrownią jądrową Zaporoże.

  Rosyjskie struktury wojskowe podobno poszerzają możliwości szkoleniowe.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal ustalali warunki dla długoterminowej i stałej relokacji mieszkańców ze wschodniego brzegu Dniepru w obwodzie chersoń.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 1 do 6 listopada 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 110122-110622

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery