Sun. Mar 26th, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najdokładniejszych źródeł bieżących aktualizacji na temat kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojennych. Instytut Studiów Wojennych (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i produkuje ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach badania. ISW dąży do promowania świadomego zrozumienia spraw wojennych i wojskowych poprzez kompleksowe, niezależne i dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykującym wojskowi, decydentom politycznym i członkom mediów. Dostarczanie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją wobec Ukrainy, aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzaniu informacjami i profesjonalistom zajmującym się odkrywaniem prawnym, ponieważ podążają za biznesem, technologiami informatycznymi oraz trendami prawnymi i trajektoriami wpływającymi i wynikającymi z obecny konflikt Ukrainy.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktu na Ukrainie — przegląd w Mapach

  Instytut Studiów Wojennych (ISW), Zespół Rosji

  Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii obejmujących mapy podkreślające oceniane sterowanie terenu na Ukrainie oraz główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne syntetyczne produkty, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją wobec Ukrainy.

  Zagrożenia związane z rosyjską ofertą zawieszenia broni

  Raport Nataliya Bugayova

  Ukraina może wkrótce zmierzyć się z nowym zagrożeniem w tej wojnie — oferta zawieszenia broni w Rosji. Dziwnie jest powiedzieć, że zawieszenie broni jest zagrożeniem. Gdy rozpocznie się wojna, domyślną pozycją na Zachodzie jest skorzystanie z najwcześniejszej okazji do „powstrzymania walki”. Ale podczas gdy niektóre zawieszenie ognia prowadzi do pokoju, inni prowadzą do większej wojny — jak to pokazywali Rosjanie wielokrotnie. Linie frontu zamrożone w czasie zawieszenia broni ustanowiły warunki do negocjacji i odbudowy, które następują. Ustawili również warunki do przyszłego konfliktu. Ci, którzy szukają trwałego pokoju na Ukrainie, muszą oprzeć się pokusie przyjęcia rosyjskiej oferty zawieszenia broni, która ustala warunki do ponownego konfliktu na warunkach Rosji lub daje Rosji dźwigni finansowej na Ukrainę, z którą można wymusić ustępstwa i podporządkowania się.

  Rosja jest dziś na linach na Ukrainie. Nie osiągnęła żadnego z głównych celów Putina. Rosyjska armia doznała szkód, które zajmie lata, aby naprawić, jeśli naprawa jest w ogóle możliwa. Siły ukraińskie przeprowadzają kontrofensywne operacje, stale popychając Rosjan z powrotem ze swoich pozycji wokół Kijowa i Charkowa. Wstrzymanie broni może na pewien czas przerwać walkę, ale da również Moskwę szansę na zresetowanie i przygotowanie się do odnowienia walki na bardziej korzystnych warunkach. Władimir Putin z powodzeniem stosuje to podejście w Syrii i na Ukrainie od 2014 roku. Prawdopodobnie wkrótce spróbuje go użyć ponownie, a my musimy rozpoznać to, czym jest — pułapka.

  Odpowiednio wspierani, Ukraińcy mogą również być w stanie odzyskać większość swojego terytorium z wyczerpanych i zdemoralizowanych sił rosyjskich. Zachód musi popierać Kijów w tym przedsięwzięciu, zapewniając pomoc wojskową, której potrzebuje Ukraina i lekceważąc rosyjskie oferty zawieszenia broni, przeznaczone do zamrożenia pola bitwy w tym, co jest prawdopodobnie bliskie najlepszej konfiguracji Putin może liczyć i w sposób, który wspiera maksymalistyczne rosyjskie „pokojowe” żądania, które mają tylko jeden cel — pozbawiania Ukrainy suwerenności.

  Przeczytaj kompletny raport.

  Ocena rosyjskiej kampanii ofensywnej 31 marca 2022 r.

  Klucz na wynos

  Siły ukraińskie z powodzeniem przeprowadziły lokalne kontrataki wokół Kijowa, w kierunku Sumy i w Obwodzie Chersońskim, a w najbliższych dniach prawdopodobnie zajmą dalsze terytoria — szczególnie północny zachód i wschód od Kijowa.

  Rosja wycofuje elementy swoich uszkodzonych sił wokół Kijowa, Czernihowa i Sumy do przeniesienia na wschodnią Ukrainę, ale jednostki te raczej nie zapewnią decydującą zmianę rosyjskiej siły bojowej.

  Siły ukraińskie nadal odpychały rosyjskie napady na całym obwodzie Donieckim i Ługańskim, a siły rosyjskie nie zdołały zająć terytorium w ciągu ostatnich 24 godzin.

  Siły rosyjskie nadal stale postępować w Mariupolu.

  Przedplanowany wiosenny projekt Rosji rozpocznie się 1 kwietnia i nie wydaje się nienormalny z typowego cyklu poboru Rosji. Nowo przygotowani poborowi nie zapewnią Rosji dodatkowej mocy bojowej przez wiele miesięcy.

  Kreml prawdopodobnie przyspiesza wysiłki na rzecz ustanowienia jednostek quasi-państwowych w celu zarządzania okupowanym terytorium Ukrainy.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Chronologia map od 29 do 31 marca 2022 (Ukraina, Kijów, Ługańsk i Mariupol) — kursorek do przewijania

  Mapy konfliktu Ukrainy - 032922-033122

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje na Ukrainie Conflict z Instytutu Studiów Wojennych

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojennych (ISW).

  O Instytucie Studiów Metodologii Badań Wojennych

  Metodologia badawcza ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom opracowanie kompleksowego zrozumienia sytuacji w terenie. Aby analizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą również rozumieć demografię ludności, teren fizyczny, politykę i historię tego obszaru. To stanowi podstawę analityczną dla zrozumienia przyczyn poszczególnych zmian i realizacji przypisanych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w takich miejscach jak Irak, Afganistan i inne miejsca, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie aktualnych strategii i polityk. Nasi badacze opracowują dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę rozwoju w dziedzinach badań, tworząc dokładny, wysokiej rozdzielczości, terminowy i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągania celów strategicznych i reagowania na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojennych

  Instytut Studiów Wojennych rozwija świadomą wiedzę na temat spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, wiarygodne analizy i innowacyjną edukację. Zobowiązujemy się do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia, aby osiągnąć strategiczne cele USA. ISW jest niepartyzancką, non-profit, organizacją badawczą w zakresie polityki publicznej. Dowiedz się więcej, zaangażuj się i przyczynij się już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: suwerenność, bezpieczeństwo i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: Complex