Sun. Nov 27th, 2022
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma obecny konflikt na Ukrainie i wynikające z niego.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Listopad 20, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Frederick W. Kagan i Grace Mappes

  Kluczowy rozwój

  Kreml pozwolił stale rosnącej nieformalnej społeczności milblogerów zdobyć quasi-oficjalną, ale niezależną pozycję pomimo rosnących represji krajowych i cenzury.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjscy milblogerzy to nie tylko cheerleaderki wojny - wyłaniają się jako grupa o wyraźnym głosie w Rosji.

  Milblogerzy nie są w pełni oddzieleni od rządu rosyjskiego, jednak.

  Wybrani milblogerzy zajmują teraz oficjalne stanowiska na Kremlu.

  Niektórzy rosyjscy milblogerzy mają bliskie powiązania z wybitnymi ideologami nacjonalistycznymi.

  Putin prawdopodobnie zablokował próby MoN, aby oczyścić lub w inny sposób kontrolować milblogerów.

  Rozgłos społeczności milbloggerów jest prawdopodobnie bezpośrednim wynikiem niepowodzenia Kremla w ustaleniu skutecznej obecności Telegramu wynikającej z ogólnego niepowodzenia Putina w przygotowaniu swojego ludu na poważną i przedłużającą się wojnę.

  Kreml stara się naśladować sukces rosyjskich prowojennych postaci siloviki online.

  Putin nadal podwaja poparcie dla niepodległości raportowania milblogger, nawet gdy podwaja wysiłki na rzecz zmobilizowania ludności rosyjskiej do wojny.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 19, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Grace Mappes, Angela Howard i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie podobno zaczynają wzmacniać swoje pozycje w okupowanym Ługańsku, Donieck, i wschodnie obwód zaporoski z personelem z obwodu chersońskiego i zmobilizowanymi żołnierzami.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie podobno zaczynają wzmacniać swoje pozycje w okupowanym Ługańsku, Donieck, i wschodnie obwód zaporoski z personelem z obwodu chersońskiego i zmobilizowanymi żołnierzami.

  Amerykańscy urzędnicy wywiadu stwierdzili, że rosyjscy i irańscy urzędnicy sfinalizowali na początku listopada umowę na produkcję irańskich dronów na terytorium Rosji.

  Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na linii Svatove-Kreminna.

  Siły rosyjskie utrzymały ofensywne operacje wokół Bakhmutu, Avdiivka, i na zachód od miasta Donieck pomimo doniesień o wysokich stratach wokół Bakhmutu.

  Siły rosyjskie kontynuowały wysiłki na rzecz umocnienia obszarów wokół naziemnych linii komunikacyjnych w południowej Ukrainie, zmagając się z częściową utratą użytkowania mostu w Cieśninie Kerczeńskiej.

  Rosyjskie źródła medialne kontynuowały aktywne dyskusje o zbliżającej się drugiej fali mobilizacji.

  Wydaje się, że liczba rosyjskich więźniów spadła o około 6,5% od stycznia 2022 r., Prawdopodobnie z powodu intensywnej rekrutacji Wagner Group.

  Władze rosyjskie pracują nad ustanowieniem kontroli nad przestrzenią informacyjną na okupowanych terytoriach i zidentyfikowaniem ukraińskich partyzantów.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 18, 2022

  Autor: Karolina Hird, Grace Mappes, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Rosyjscy urzędnicy przygotowują się do dalszych tajnych działań mobilizacyjnych, nawet gdy trwa jesienny cykl poboru, prawdopodobnie dalsze zalanie już przeciążonego rosyjskiego aparatu generującego siły w taki sposób, że będzie szkodliwy dla rozwoju zmobilizowanych i poborowych żołnierzy.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjscy urzędnicy przygotowują się do dalszych tajnych wysiłków mobilizacyjnych, nawet gdy trwa jesienny cykl poboru, prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejsza rozwój wysokiej jakości zmobilizowanych i poborowych żołnierzy.

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła, że nie uznaje nielegalnego zajęcia przez Rosję elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP) ani nielegalnej aneksji innego okupowanego terytorium Ukrainy, gwałtownej eskalacji retoryki MAEA.

  Materiał w mediach społecznościowych krążył w listopadzie 18 pokazuje rosyjskiego żołnierza otwierającego ogień do Ukraińców, gdy inni rosyjscy żołnierze się poddawali.

  Siły rosyjskie wzmocniły tylne obszary w obwodzie ługańskim i próbowały odzyskać utracone pozycje, gdy wojska ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne wzdłuż linii Svatove-Kreminna.

  Siły rosyjskie kontynuowały ograniczone ataki naziemne w pobliżu Bakhmutu i Awdiiwki oraz w zachodnim obwodzie donieckim.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni i przywódcy wojskowi wydają się coraz bardziej zaniepokojeni kolejnymi ukraińskimi operacjami kontrofensywnymi na południu Ukrainy.

  Rosja nadal boryka się z wyjątkowo niskim morale i słabą dyscypliną wśród swoich sił na tle ciągłego wewnętrznego sprzeciwu wobec częściowej mobilizacji.

  Rosyjscy urzędnicy i siły okupacyjne nadal intensyfikowali środki filtracyjne na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie i podważali ukraińską tożsamość narodową.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 17, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Riley Bailey, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie przeprowadziły kolejną masową falę uderzeń rakietowych na Ukrainie 17 listopada. Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że wojska rosyjskie wystrzeliły pięć nalotów i 25 strajków rakietowych na obiekty infrastruktury cywilnej w Dniepropietrowsku, Odessie, Charkowie, Zaporożu, Dniepropietrowsku i obwodzie mikołajowskim przez cały dzień.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie przeprowadziły kolejną masową falę strajków rakietowych na Ukrainie 17 listopada

  Siły rosyjskie we wschodnim obwodzie chersońskim są prawdopodobnie częściowo podatne na ukraińską kampanię zakazową, taką jak ta, którą siły ukraińskie z powodzeniem wykorzystały do odzyskania zachodniego obwód chersoński.

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret zmieniający skład Rosyjskiej Rady Prezydenckiej ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka (HRC) 17 listopada.

  Rosyjskie źródła nadal twierdzą, że wojska ukraińskie prowadzą operacje kontrofensywne wzdłuż linii Svatove-Kreminna.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wokół Bakhmutu, Avdiivka, i na południowy zachód od miasta Donieck.

  17 listopada wojska ukraińskie nadal atakowały rosyjskie aktywa wojskowe i obszary koncentracyjne na wschodnim brzegu Obwód Chersoński oraz na tyłach Obwód Zaporoski.

  Władze rosyjskie nadal borykają się z niezadowolonym zmobilizowanym personelem i niskim morale na liniach frontu.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal niszczyli kulturę ukraińską na terytoriach okupowanych przez Rosję.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 16, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Riley Bailey, Grace Mappes, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Rosyjskie źródła i pełnomocnicy rażąco reklamują przymusową adopcję ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie źródła i pełnomocnicy rażąco reklamują przymusową adopcję ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin.

  Źródła ukraińskie nadal wyjaśniały szkody wyrządzone przez masowy listopad 15 Rosyjski strajk rakietowy na Ukrainie.

  Rosyjska przestrzeń informacyjna w dużej mierze podążała za oficjalnym kremlowskim obramowaniem strajku rakietowego na terytorium Polski jako zachodnia prowokacja.

  Finansista Wagner Group Jewgienij Prigozhin nadal ugruntowuje swoją pozycję centralnej postaci w prowojennej społeczności ultranacjonalistycznej, prawdopodobnie w dążeniu do ambitnych celów politycznych.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne w kierunkach Svatove i Kreminna.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w pobliżu Bachmutu i Awdiiwki oraz w zachodnim obwodzie donieckim.

  Siły ukraińskie nadal atakowały siły rosyjskie i węzły logistyczne w południowej Ukrainie.

  Wiele raportów wskazuje, że morale i stan psychiczny sił rosyjskich w obwodzie ługańskim i donieckim są wyjątkowo niskie.

  Rosyjscy urzędnicy kontynuowali wysiłki na rzecz zastąpienia pełnomocników na okupowanych terytoriach rosyjskimi urzędnikami, przymusowo przenieść mieszkańców, i zintegrować okupowane obszary z Rosją.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 15, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Riley Bailey, Grace Mappes, Madison Williams, Jekaterina Klepanchuk i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie przeprowadziły największy zestaw strajków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną od początku wojny.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie przeprowadziły największy zestaw ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę krytyczną od początku wojny, prawdopodobnie wykorzystując znaczną część pozostałych precyzyjnych systemów uzbrojenia.

  Polscy urzędnicy ogłosili, że prawdopodobnie „pocisk wyprodukowany przez Rosję” wylądował w Polsce w promieniu sześciu kilometrów od międzynarodowej granicy z Ukrainą.

  Rosyjscy dowódcy wojskowi podobno zignorowali istniejące plany operacji ofensywnych w kierunku Vuhledar i z niecierpliwości popełnili słabo wyszkolone posiłki w kosztownych atakach na Pawłowkę, generowanie ciągłej krytyki rosyjskiego przywództwa wojskowego.

  Rosyjscy urzędnicy nadal ustalali warunki, aby zmusić Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do uznania rosyjskiej kontroli nad Elektrownią Jądrową Zaporoże (ZNPP) i tym samym de facto uznają rosyjską aneksję okupowanej Ukrainy.

  Rosjanie coraz częściej zwracają się do różnych platform w mediach społecznościowych, aby wyrazić swoje niezadowolenie z problemów z mobilizacją, które mogą wywołać zorganizowane internetowe ruchy antywojenne w Rosji.

  Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywy w kierunku Svatove i Kreminna, a siły ukraińskie nadal celowały w rosyjską logistykę na tyły obwodu ługańskiego.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w pobliżu Bakhmutu, Avdiivka, i Vuhledar.

  Przedwczesne doniesienia o zajmowaniu terytorium ukraińskich sił na lewym brzegu Dniepru wywołały reakcję w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

  Rosyjskie trasy logistyczne z Krymu na południową Ukrainę są prawdopodobnie bardzo zdegradowane.

  Siły rosyjskie nadal dostarczają swoje malejące zapasy w białoruski sprzęt wojskowy.

  Rosyjscy urzędnicy nadal minimalizowali rolę pełnomocników na okupowanych terytoriach na korzyść rosyjskich urzędników.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Listopad 14, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, Layne Philipson, Angela Howard, Jekaterina Klepanchuk, Madison Williams i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON) nasiliło roszczenia o zyski terytorialne Rosji w obwodzie donieckim w dniu 13 i 14 listopada, prawdopodobnie podkreśli, że siły rosyjskie intensyfikowały operacje w obwodzie donieckim po wycofaniu się z prawego brzegu obwodu chersońskiego.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON) eskalowało roszczenia o zyski terytorialne Rosji w obwodzie donieckim 13 i 14 listopada, prawdopodobnie podkreśli, że siły rosyjskie intensyfikują operacje w obwodzie donieckim po ich wycofaniu się z prawego brzegu obwodu chersońskiego.

  Rosyjscy milblogerzy przejęli listopad prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego 14 wizyta w Chersoniu, aby krytykować rosyjskie zdolności wojskowe bardziej merytorycznie niż w poprzednich dniach podczas wycofania się Rosji z prawego brzegu Obwodu Chersońskiego.

  Finansista Wagner Group Jewgienij Prigozhin nadal ugruntowuje swoją pozycję jako wysoce niezależny, Stalinowski watażka w Rosji, stając się jeszcze bardziej wybitną postacią w nacjonalistycznej społeczności prowojennej.

  Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne na linii Svatove-Kreminna i starły się z rosyjskimi żołnierzami w pobliżu Bilohorivka.

  Siły rosyjskie bezskutecznie próbowały odzyskać pozycje w północno-wschodnim obwodzie charkowskim.

  Siły rosyjskie zintensyfikowały operacje ofensywne w obwodzie donieckim i twierdziły, że zdobyły terytorium wokół Bakhmutu i na południowy zachód od miasta Donieck.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że wojska ukraińskie rozpoczęły nieudany nalot na Mierze Kinburn.

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dodatkowe dekrety udoskonalające protokoły mobilizacji i rozszerzające przepisy dotyczące rekrutacji wojskowej, prawdopodobnie w ciągłych wysiłkach na rzecz wzmocnienia rosyjskich wysiłków wojennych.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal napędzali „ewakuację” i przymusową relokację mieszkańców na okupowanych terytoriach i podjęli wysiłki, aby przenieść elementy okupacyjne dalej od rzeki Dniepr.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 14 do 20 listopada 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 111422-112022

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery

  Bardziej rygorystyczne środki nadzorcze i wykonawcze? Parlament Europejski przyjmuje nową ustawę o cyberbezpieczeństwie

  According to European Member of Parliament (MEP) Bart Groothuis, “Ransomware and...

  Geopolityczne Shakedowns? Roczny raport o zagrożeniach ENISA - wydanie 10

  According to EU Agency for Cybersecurity Executive Director Juhan Lepassaar, “Today's...

  Bezpieczny kryptograficznie? Zagrożenie analizy kanału bocznego

  Side-channel analysis has become a widely recognized threat in the last...

  Czerwona burza rośnie? Naruszenia danych rosną globalnie w III kwartale 2022 r.

  “It’s concerning to see data breaches rising again after a comparatively...

  Magnes na dochody? Magnet Forensics ogłasza 2022 Wyniki za trzeci kwartał

  According to Adam Belsher, Magnet Forensics' CEO, "Our solutions address the...

  Postęp i okazja? Cellebrite ogłasza trzeci kwartał 2022 Wyniki

  “We are pleased to report a solid third quarter, delivering strong...

  Zmiana warty? Względność wita nowego dyrektora generalnego

  "Relativity is a rare company with both exceptional industry leadership and...

  Napędzanie dalszego wzrostu? Renovus Capital przejmuje działalność doradczą od HBR Consulting

  "The legal industry remains in the early stages of digital and...

  Mashup wielkości rynku eDISCOVERY: 2022-2027 Ogólnoświatowy przegląd oprogramowania i usług

  From retraction to resurgence and acceleration, the worldwide market for eDiscovery...

  W ruchu? 2022 Kinetyka rynku ediscovery: pięć obszarów zainteresowań

  Recently ComplexDiscovery was provided an opportunity to share with the eDiscovery...

  Ufasz Procesowi? 2021 Zadanie przetwarzania eDiscovery, dane dotyczące wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Rok w przeglądzie? 2021 Punkty danych zlecenia eDiscovery do przeglądu, wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na listopad 2022

  From cyber shakedowns and threats to the total cost of eDiscovery...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na październik 2022

  From cyber claims and data privacy to corporate litigation and the...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na wrzesień 2022

  From privacy legislation and special masters to acquisitions and investigations, the...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na sierpień 2022

  From AI and Big Data challenges to intriguing financial and investment...

  W domu? Jesień 2022 Badanie dotyczące łącznego kosztu posiadania ediscovery

  Today CompexDiscovery shares the results of a new business survey focused...

  Obawy zimnego frontu? Osiemnaście uwag na temat zaufania biznesowego do eDISCOVERY jesienią 2022 r.

  In the fall of 2022, 49.0% of survey respondents felt that...

  Stereotypowanie danych? Problemy wpływające na wydajność biznesową eDISCOVERY: Upadek 2022 Przegląd

  In the fall of 2022, 28.0% of respondents viewed increasing types...

  Problemy z bańką? Metryki operacyjne eDISCOVERY jesienią 2022 r.

  In the fall of 2022, 89 eDiscovery Business Confidence Survey participants...

  Kopanie i kopanie? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (14-20 listopada 2022 r.)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Wyzwalający rozpęd? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (7-13 listopada 2022 r.)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Retoryka czy rzeczywistość? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (1-6 listopada 2022 r.)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Infrastruktura kierowania? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (październik 27 - 31, 2022)

  According to a recent update from the Institute for the Study...