Wed. Feb 8th, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Wrzesień 1, 2022

  Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, Layne Philipson, George Barros i Mason Clark

  Kluczowy rozwój

  Prezydent Rosji Władimir Putin powtórzył swoje fałszywe wrobienie niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę jako operacji obronnej mającej na celu ochronę Rosji we wrześniu 1.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły ukraińskie nadal atakowały rosyjskie węzły logistyczne i kluczowe stanowiska w całym obwodzie chersońskim, wspierając trwającą kontrofensywę na południu Ukrainy.

  Rosyjscy milblogerzy powtórzyli twierdzenia, że siły ukraińskie walczą na czterech osiach postępu w zachodnim obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne na północny zachód od Słowiańska, na południe i północny wschód od Bakhmutu, oraz północny zachód i południowy zachód od miasta Donieck.

  Władze rosyjskie nasiliły twierdzenia, że siły ukraińskie zagrażają zarówno elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP), jak i nowo przybyłej delegacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na terytorium ZNPP.

  Rosyjski Korpus 3 Armii nadal tworzy się w celu rozmieszczenia w Donbasie.

  Rosyjskie władze okupacyjne prawdopodobnie coraz częściej uznają swoją niezdolność do skutecznego przeprowadzenia pozorowanych referendów na okupowanych obszarach Ukrainy z powodu rosyjskich niepowodzeń wojskowych i trwającego ukraińskiego oporu na okupowanych terytoriach.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Sierpień 31, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, George Barros i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Ukraińcy i Zachód nie powinni dać się nabrać na rosyjskie operacje informacyjne przedstawiające ukraińską kontrofensywę w obwodzie chersońskim jako zawiodły niemal natychmiast lub które przedstawiają Ukrainę jako bezradną marionetkę zachodnich mistrzów za uruchomienie jej w tym czasie.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie Ministerstwo Obrony i rosyjscy milblogerzy rozpoczęli operację informacyjną, ogłaszając ukraińską kontrofensywę za porażkę niemal natychmiast po jej uruchomieniu. Jest o wiele za wcześnie, aby ocenić postęp operacji kontrofensywnej, jednak, co prawdopodobnie będzie trudne do oceny w krótkim okresie, jeśli będzie opierać się na zwodach i błędnych kierunkach.

  Rosyjskie władze okupacyjne narzucają ukraińskim studentom program nauczania mający na celu wyeliminowanie pojęcia ukraińskiej tożsamości narodowej, wyraźnie zgodnie z przemówieniami i pismami prezydenta Rosji Władimira Putina fałszywie twierdzącymi, że Ukraina jest częścią Rosji, and that the Ukrainian identity was an wynalazek okresu sowieckiego.

  Grupa Dyrektorów ds. Nieproliferacji G7 potępiła rosyjskie próby odłączenia elektrowni jądrowej Zaporoże od ukraińskiej sieci energetycznej jako „niedopuszczalne” przed przybyciem delegacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do elektrowni.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny na północ od miasta Charków.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne na południe od Bakhmutu i wzdłuż zachodnich obrzeży Doniecka.

  Urzędnicy mianowani przez Rosję na Krymie rozpoczęli „rekonstrukcję” systemów obrony powietrznej w celu przeciwdziałania mniejszym celom w odpowiedzi na powtarzające się ataki dronów na półwysep. Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie wzmacniają krymską obronę powietrzną kosztem innych teatrów.

  Kraj Zabaykalsky ogłosił utworzenie batalionu ochotników inżynierów-saperów „Daursky”.

  Ukraińscy partyzanci przeprowadzili atak improwizowanego urządzenia wybuchowego (IED) na siedzibę organizacji politycznej „Razem z Rosją” w Berdiańsku, obwodzie zaporoskim, gdzie władze okupacyjne podobno przygotowywały się do fikcyjnych referendów.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Sierpień 30, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, George Barros, Grace Mappes i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły ukraińskie zaczęły atakować rosyjskie promy pontonowe przez rzekę Dniepr w sierpniu 29, co jest zgodne z początkiem ukraińskiej kontrofensywy. Skutki niszczenia promów będą prawdopodobnie bardziej efemeryczne niż wycofanie mostów z komisji, więc atakowanie ich ma sens w połączeniu z aktywnymi operacjami naziemnymi.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne atakami naziemnymi i strajkami na rosyjskie GLOC przez rzekę Dniepr. Siły ukraińskie zyskały na ziemi i zaczęły uderzać promy pontonowe przez rzekę.

  Prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie ustala prawne i społeczne warunki dla przymusowej asymilacji kulturowej wysiedlonych Ukraińców w Rosji w celu wymazania ich ukraińskiej tożsamości kulturowej.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny na północ od miasta Charków.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na południowy zachód od Izyum, na południe od Bakhmutu, oraz w pobliżu zachodnich obrzeży Doniecka.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny w północnym obwodzie chersoński.

  Anonimowy starszy urzędnik wojskowy USA stwierdził, że USA uważają, że Rosja strzela artylerią z pozycji wokół i w jej pobliżu elektrowni jądrowej Zaporoże.

  Rosyjskie władze okupacyjne kontynuują wysiłki na rzecz przymusowej integracji szkół na okupowanej Ukrainie z rosyjskim systemem edukacyjnym i rozszerzeniem metod kontroli społecznej.

  Siły rosyjskie nadal przenoszą sprzęt wojskowy na Krym.

  Rosyjskie podmioty federalne (regiony) nadal rekrutują i rozmieszczają bataliony wolontariuszy.

  Rosyjskie władze okupacyjne podejmują działania mające na celu przymusową integrację ukraińskich szkół z rosyjską przestrzenią edukacyjną w ramach przygotowań do zbliżającego się roku szkolnego.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Sierpień 29, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Grace Mappes, Angela Howard, Layne Philipson i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Ukraińscy wojskowi ogłosili rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim 29 sierpnia. Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że siły ukraińskie przełamały pierwszą linię obrony na nieokreślonych obszarach Obwód Chersoński i starają się wykorzystać zakłócenia rosyjskich linii komunikacyjnych spowodowanych przez ukraińskie strajki HIMARS przez wiele tygodni.

  Kluczowe dania na wynos

  Ukraińscy wojskowi ogłosili, że siły ukraińskie rozpoczęły operację kontrofensywną w obwodzie chersońskim 29 sierpnia.

  Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi ogłosił, że misja MAEA w Elektrowni Jądrowej Zaporoże wyjechała do elektrowni.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na północ od Słowiańska, na południowy wschód od Siversk, na południe od Bakhmutu, oraz w zachodnim obwodzie donieckim.

  Siły rosyjskie kontynuowały wysiłki na rzecz postępu wokół miasta Donieck.

  Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych w północno-wschodnim obwodzie charkowskim.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny w północno-zachodnim obwodzie chersoń.

  Rosyjscy podmioty federalne kontynuowały wysiłki na rzecz utworzenia nowych batalionów, przyciągnąć nowych rekrutów, i zmusza poborowych do podpisywania kontraktów wojskowych.

  Działalność ukraińskich partyzantów nadal zagraża kontroli rosyjskich władz okupacyjnych na okupowanych terytoriach.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Sierpień 28, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Layne Philipson, Angela Howard i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dwa dekrety w sierpniu 27 w zgłoszonym wysiłku, aby pomóc bezpaństwowcom i mieszkańcom Donbasu i Ukrainy mieszkać i pracować w Federacji Rosyjskiej.

  Kluczowe dania na wynos

  Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dwa dekrety w zgłoszonej próbie pomocy bezpaństwowcom i mieszkańcom Donbasu i Ukrainy w życiu i pracy w Federacji Rosyjskiej.

  Rosyjskie siły przeprowadziły nieudane operacje ofensywne na północny zachód od Słowiańska.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne na południowy wschód od Bakhmutu oraz na zachód i południowy zachód od miasta Donieck.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczony atak naziemny na północ od miasta Charków.

  Siły rosyjskie nie przeprowadziły żadnych zgłoszonych operacji ofensywnych w obwodzie chersoń ani zaporoskim.

  Kreml prawdopodobnie polecił mediom ściśle związanym z Moskwą skrytykować gubernatora Petersburga Aleksandra Beglova za to, że nie zachęcił rekrutacji do wolontariuszy batalionów w mieście.

  Rosyjskie władze okupacyjne kontynuowały wysiłki na rzecz ułatwienia integracji systemu edukacji na terytoriach okupowanych na Ukrainie zgodnie z rosyjskimi standardami.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 28 sierpnia - 1 września 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 082822-090122

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery