Sun. Oct 2nd, 2022
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Wrzesień 16, 2022

  Autorstwa: Katherine Lawlor, Grace Mappes, Mason Clark i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Objawienia masowych grobów cywilów i komór tortur w nowo wyzwolonym Izyum potwierdzają wcześniejsze oceny ISW, że okrucieństwa Buchy nie były odizolowanymi zbrodniami wojennymi, ale raczej mikrokosmosem rosyjskich okrucieństw na terenach okupowanych przez Rosję.

  Kluczowe dania na wynos

  Odkrycie masowych grobów i komór tortur w wyzwolonym Izyum potwierdza wcześniejsze oceny ISW, że okrucieństwa Buchy były symbolem rosyjskiej działalności na okupowanych obszarach, a nie anomalii.

  Prezydent Rosji Władimir Putin najwyraźniej zagroził rozszerzeniem ataków Rosji na cywilną infrastrukturę ukraińską, jeśli Ukraina będzie nadal zgłaszać ataki na obiekty wojskowe w Rosji.

  Ukraińskie Centrum Oporu ostrzegło, że siły rosyjskie mogą przeprowadzać ataki pod fałszywą flagą na okupowanych terenach między 17 września a 20 września.

  Siły ukraińskie zdobyły we wrześniu całe miasto Kupyansk 16, kontynuowanie operacji ofensywnych na wschód od rzeki Oskil.

  Siły ukraińskie podobno ostrzeliły cele w Valuyki, obwód biełgorod, Rosja, przez noc w dniach 15-16 września.

  Siły ukraińskie uderzyły w rosyjską kwaterę okupacyjną w Chersoniu, prawdopodobnie używając HIMARS, i kontynuują manewry naziemne w trzech obszarach Obwód Chersoński w ramach trwającej południowej kontrofensywy.

  Rosyjscy urzędnicy administracyjni skupiają się wokół wezwania przywódcy czeczeńskiego Ramzana Kadyrowa do „samo-mobilizacji” na szczeblu lokalnym, aby zapewnić dodatkowe siły rosyjskiej armii.

  Przymusowe rosyjskie kampanie mobilizacyjne prawdopodobnie wyczerpują populacje męskie w częściach żądanego terytorium rosyjskiego pełnomocnika Doniecka i Ługańskich Republiki Ludowej (DNR i LNR) wzdłuż linii frontu.

  Natychmiastowe i skoordynowane rosyjskie odpowiedzi informacyjne sugerują, że ukraińscy partyzanci mogą nie być odpowiedzialni za zabójstwo prokuratora generalnego Ługańskiej Republiki Ludowej (LNR) z 16 września i jego zastępcy.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 15, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor, Grace Mappes, George Barros i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Siły ukraińskie kontynuują operacje kontrofensywne we wschodniej Ukrainie, coraz większy nacisk na rosyjskie pozycje i linie logistyczne we wschodnim Charkowie, północny Ługańsk, i wschodnie obwody donieckie.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły ukraińskie kontynuowały operacje kontrofensywne we wschodniej Ukrainie.

  Kreml reaguje na klęskę wokół obwód charkowski, podwajając krypto-mobilizację, zamiast ustanawiać warunki do ogólnej mobilizacji.

  Kreml prawie na pewno wyczerpał dużą część sił pierwotnie w rosyjskich bazach w byłych państwach radzieckich, odkąd w lutym rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę, prawdopodobnie osłabiając wpływy rosyjskie w tych państwach.

  Źródła rosyjskie i ukraińskie podały ukraińskie ataki naziemne na północny zachód od Chersoniu, w pobliżu ukraińskiego przyczółka nad rzeką Inhulets, i na południe od granicy obwodu chersonowo-dniepropietrowskiego.

  Mianowani przez Rosję urzędnicy okupacyjni i milblogerzy twierdzili, że siły ukraińskie przeprowadziły lądowanie na Mrożi Kinburn (wąskim półwyspie w obwodzie chersońskim).

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki naziemne i wzmacniają pozycje na osi wschodniej.

  Rosyjski pełnomocnik Doniecka Republika Ludowa (DNR) prawdopodobnie próbuje powstrzymać swoich administratorów przed ucieczką przed ukraińską kontrofensywą, demonstrując biurokratyczną kruchość DNR.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 14, 2022

  Autorami: Karolina Hird, Kateryna Stepanenko, Katherine Lawlor, George Barros i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Finansista Grupy Wagner Jewgienij Prigozhin jest tworzony jako twarz rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

  Kluczowe dania na wynos

  Finansista Grupy Wagner Jewgienij Prigozhin jest tworzony jako twarz rosyjskiej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.

  Siły rosyjskie prawdopodobnie celowały w ukraińską infrastrukturę hydrotechniczną w obwodzie dniepropietrowskim, aby zakłócić zdolność Ukrainy do działania przez rzekę Inhulets

  Ukraińska kontrofensywa we wschodnim obwodzie charkowskim nadal degraduje siły rosyjskie i zagraża rosyjskiej artylerii i obronie powietrznej.

  Źródła rosyjskie i ukraińskie podały ukraińskie ataki naziemne w północnym obwodzie chersońskim, zachodni obwód chersoński, i na północny zachód od Chersoniu, ale nie zgłosił żadnych większych zysków.

  Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne wokół Bakhmutu oraz na północny zachód i południowy zachód od miasta Donieck.

  Finansowanie batalionów wolontariuszy prawdopodobnie obciąża rosyjskie miasta i obwody finansowe.

  Rosyjskie władze okupacyjne odcięły we wrześniu mobilny internet w okupowanym obwodzie ługańskim 14, prawdopodobnie zachowa rosyjskie bezpieczeństwo operacyjne i lepszą kontrolę środowiska informacyjnego jako siły rosyjskie, urzędnicy okupacyjni, a współpracownicy uciekają z nowo wyzwolonego obwodu charkowskiego dla Rosji i Rosji- kontrolowane terytoria.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 13, 2022

  Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, Katherine Lawlor, George Barros i Fryderyk W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Kreml przyznał się do porażki w obwodzie charkowskim, po raz pierwszy Moskwa otwarcie uznała porażkę od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Urzędnicy Kremla i państwowi propagandyści medialni intensywnie dyskutują o przyczynach rosyjskiej klęski w obwodzie charkowskim, wyraźna zmiana w stosunku do ich poprzedniego schematu doniesień o przesadnych lub sfabrykowanych rosyjskich sukcesach z ograniczoną szczegółowością.

  Kluczowe dania na wynos

  Kreml uznał swoją porażkę w obwodzie charkowskim, pierwszą porażkę, którą Rosja przyznała w tej wojnie. Kreml odbiera winę od prezydenta Rosji Władimira Putina i zamiast tego przypisuje ją swoim doradcom wojskowym.

  Kreml prawdopodobnie stara się wykorzystać klęskę w Charkowie, aby ułatwić wysiłki na rzecz mobilizacji kryptowalut poprzez intensyfikację patriotycznej retoryki i dyskusji na temat pełniejszej mobilizacji podczas ponownego odwiedzania rosyjskiej ustawy o Dumie Państwowej, umożliwiającej wojsku wysyłanie wezwań do regularnego półrocznego poboru pocztą. Nic w ustawie o Dumie nie sugeruje, że Putin przygotowuje się do zamówienia ogólnej mobilizacji i nie jest jasne, że w każdym razie mógłby to zrobić szybko.

  Udana ukraińska kontrofensywa wokół obwód charkowski skłania rosyjskich żołnierzy, władze okupacyjne, i milblogerzy do paniki.

  Niepowodzenia wojskowe Rosji na Ukrainie prawdopodobnie nadal osłabiają dźwignię Rosji w byłym Związku Radzieckim, ponieważ wydaje się, że Rosja nie chce egzekwować naruszonego zawieszenia broni, w którym pośredniczyła między Armenią a Azerbejdżanem, lub zezwolić Armenii na powołanie się na postanowienia zdominowanego przez Rosję traktatu o bezpieczeństwie zbiorowym Organizacja w swojej obronie.

  Wojska ukraińskie prawdopodobnie kontynuowały ataki naziemne wzdłuż linii Lyman-Jampil-Bilohorivka w północnym obwodzie donieckim i mogą przeprowadzać ograniczone ataki naziemne przez rzekę Oskil w obwodzie charkowskim.

  Źródła rosyjskie i ukraińskie wskazały, że siły ukraińskie kontynuują manewry naziemne w trzech obszarach Obwód Chersoński w ramach trwającej południowej kontrofensywy.

  Wojska rosyjskie osiągały przyrostowe zyski na południe od Bakhmutu i kontynuowały ataki naziemne w całym obwodzie donieckim.

  Siły ukraińskie dostarczyły pierwszego wizualnego dowodu na to, że siły rosyjskie używają irańskiego drona na Ukrainie 13 września.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Wrzesień 12, 2022

  Autorstwa: Karolina Hird, Grace Mappes, Katherine Lawlor, George Barros i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Południowa kontrofensywa Ukrainy nadal ma znaczący wpływ na rosyjskie morale i zdolności wojskowe na południowej Ukrainie.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły ukraińskie nadal osiągają znaczące zyski w obwodzie chersońskim i stale poniżają morale i zdolności bojowe sił rosyjskich na tym obszarze.

  Rosyjskie dowództwo wojskowe może zawiesić rozmieszczenie nowo utworzonych jednostek na Ukrainie z powodu ostatnich strat Rosji i ogólnie zdegradowanego morale.

  Siły rosyjskie nie zdołają wzmocnić nowej linii frontu po ukraińskich zdobyczach we wschodnim obwodzie charkowskim i aktywnie uciekają z tego obszaru lub przestawiają się na inne osie.

  Siły ukraińskie nadal atakowały rosyjskie aktywa wojskowe i stanowiska w obwodzie chersońskim, prawdopodobnie stale ich poniżając.

  Ukraińskie odzyskanie Izyum prawdopodobnie pogorszyło zdolność rosyjskich siłom do prowadzenia ataków artyleryjskich wzdłuż autostrady Izyum-Słowańsk.

  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła przywrócenie drugiej rezerwowej linii przesyłowej energii do elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP).

  Rozległy kontrofensywa Ukrainy niszczy rosyjskie zdolności administracyjne i napędza rosyjskie odjazdy z okupowanych części Ukrainy daleko za linią kontaktu.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 12 do 16 września 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktu na Ukrainie - 091222-091622

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery

  Gotowy na rynek? IDC uznaje DISCO za lidera oprogramowania do wczesnej oceny przypadków

  “As innovation continues to impact and disrupt the legal world, we’ve...

  Budowanie siły roboczej ds. Cyberbezpieczeństwa? Europejskie ramy umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego

  According to ENISA's Executive Director, Juhan Lepassaar, "The future security of...

  Ochylając się do przodu? Plan strategiczny CISA 2023-2025

  The purpose of the CISA Strategic Plan is to communicate the...

  Ciągła poprawa ryzyka? Q3 Cyber Podsumowanie od Cowbell Cyber

  According to Manu Singh, director of risk engineering at Cowbell, "Every...

  Ediscovery Fuzje, przejęcia i inwestycje w III kwartale 2022 r.

  From HaystackID and Relativity to Exterro and TCDI, the following findings,...

  Zarzuty i zaprzeczenia? Nuix zauważa postępowania egzekucyjne ASIC

  The recent investor news update from Nuix on 29 September 2022,...

  Ujawniająca odpowiedź? Nuix odpowiada na prośbę ASX o informacje

  The following investor news update from Nuix shares a written response...

  Ujawnianie raportów? Nuix Notes Spekulacje prasowe

  According to a September 9, 2022 market release from Nuix, the...

  W ruchu? 2022 Kinetyka rynku ediscovery: pięć obszarów zainteresowań

  Recently ComplexDiscovery was provided an opportunity to share with the eDiscovery...

  Ufasz Procesowi? 2021 Zadanie przetwarzania eDiscovery, dane dotyczące wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Rok w przeglądzie? 2021 Punkty danych zlecenia eDiscovery do przeglądu, wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Zbiór eDiscovery Collection 2021: Punkty danych zadań, wydatków i kosztów

  Based on the complexity of cybersecurity, information governance, and legal discovery,...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na wrzesień 2022

  From privacy legislation and special masters to acquisitions and investigations, the...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na sierpień 2022

  From AI and Big Data challenges to intriguing financial and investment...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na lipiec 2022

  From lurking business undercurrents to captivating deepfake developments, the July 2022...

  Pięć świetnych lektur na temat cyberprzestrzeni, danych i odkryć prawnych na czerwiec 2022

  From eDiscovery ecosystem players and pricing to data breach investigations and...

  Problemy z bańką? Metryki operacyjne eDISCOVERY jesienią 2022 r.

  In the fall of 2022, 89 eDiscovery Business Confidence Survey participants...

  Chłodniejsze temperatury? Spadek 2022 Wyniki ankiety dotyczącej zaufania biznesowego eDISCOVERY

  Since January 2016, 2,874 individual responses to twenty-eight quarterly eDiscovery Business...

  Odgięcie czy ugięcie? Łączny przegląd ośmiu półrocznych ankiet cenowych ediscovery

  Initiated in the winter of 2019 and conducted eight times with...

  Zmiana prądów? Osiemnaście uwag na temat zaufania biznesowego do eDISCOVERY latem 2022 r.

  In the summer of 2022, 54.8% of survey respondents felt that...

  Znacząca porażka operacyjna? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (27 września - 1 października 2022 r.)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Percepcja i rzeczywistość? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (wrzesień 22 - 26, 2022)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Opcje nuklearne? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (wrzesień 17 - 21, 2022)

  According to a recent update from the Institute for the Study...

  Masowe groby i komory tortur? Oceny konfliktów na Ukrainie w mapach (wrzesień 12 - 16, 2022)

  According to a recent update from the Institute for the Study...