Thu. Feb 9th, 2023
  en flag
  nl flag
  et flag
  fi flag
  fr flag
  de flag
  he flag
  ja flag
  lv flag
  pl flag
  pt flag
  es flag
  uk flag

  Uwaga redaktora: Jednym z najdokładniejszych i najbardziej szczegółowych źródeł bieżących aktualizacji kryzysu na Ukrainie jest aktualizacja konfliktu na Ukrainie wydana przez Institute for the Study of War. Instytut Studiów Wojny (ISW) jest organizacją 501 (c) (3) i prowadzi badania ściśle bezpartyjne, nieideologiczne, oparte na faktach. ISW stara się promować świadome zrozumienie wojen i spraw wojskowych poprzez kompleksowe, niezależny, oraz dostępne badania i analizy typu open source. Badania ISW są udostępniane ogółowi społeczeństwa, praktykujący wojskowi, decydenci, i członków mediów. Zapewnienie codziennej syntezy kluczowych wydarzeń związanych z rosyjską agresją na Ukrainę, Aktualizacje ISW mogą przynieść korzyści cyberbezpieczeństwu, zarządzanie informacjami, i prawników zajmujących się odkryciem, którzy podążają za biznesem, Technologia informacyjna, oraz trendy i trajektorie prawne, na które wpływ ma i wynikające z obecny konflikt Ukraina.

  Ocena i mapy*

  Oceny konfliktów na Ukrainie - przegląd w mapach

  Instytut Studiów Wojny (ISW), Zespół Rosji

  Projekt Critical Threats Project (CTP), American Enterprise Institute

  Ogólne informacje ogólne dotyczące oceny

  ISW systematycznie publikuje rosyjskie oceny kampanii, które obejmują mapy podkreślające ocenioną kontrolę terenu na Ukrainie i główne rosyjskie osie manewrowe.

  Mapy te uzupełniają codzienne produkty syntetyczne, które obejmują kluczowe wydarzenia związane z odnowioną rosyjską agresją na Ukrainę.

  Oceny rosyjskiej kampanii ofensywnej

  Październik 26, 2022

  Autor: George Barros, Karolina Hird, Riley Bailey i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Retoryka prezydenta Rosji Władimira Putina wskazuje, że nie jest zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą i zachowuje maksymalistyczne cele wojny. Putin stwierdził, że Ukraina „straciła suwerenność” na spotkaniu z urzędnikami bezpieczeństwa Wspólnoty Niepodległych Państw (CIS) w dniu 26 października.

  Kluczowe dania na wynos

  Dochodzenie Reutersa w sprawie rosyjskich dokumentów z Balakliya potwierdza wcześniejsze oceny ISW dotyczące złych warunków sił rosyjskich.

  Putin stwierdził, że Ukraina „straciła suwerenność” w październiku 26 przemówienie wskazujące, że Rosja prawdopodobnie zachowuje swoje maksymalistyczne cele na Ukrainie i pozostaje odporna na negocjacje.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni w obwodzie chersońskim próbują złagodzić informacyjne konsekwencje wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru.

  Siły rosyjskie próbują naprawić siły ukraińskie na północnej granicy Ukrainy.

  Rosyjscy urzędnicy nadal przyznawali, że władze rosyjskie deportują ukraińskie dzieci do Rosji pod pozorem programów adopcyjnych i wakacyjnych.

  Jewgienij Prigozhin zaprzeczył wcześniejszej ocenie ISW, w której stwierdzono, że skonfrontował się z Putinem i innymi frakcjami siloviki w sprawie postępu wojny na Ukrainie.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie prowadziły operacje kontrofensywne na zachód od Svatove.

  Siły rosyjskie nadal przygotowywały pozycje obronne na zachodnim i wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersoń.

  Źródła rosyjskie twierdziły, że siły ukraińskie nadal prowadziły operacje kontrofensywne w północno-zachodnim obwodzie chersońskim.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ataki naziemne w obwodzie donieckim.

  Podobno rosyjskie wojsko próbuje rekrutować obcokrajowców do wsparcia jej wysiłków wojennych na Ukrainie.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni w obwodzie chersoń nadal relokowali mieszkańców z zachodniego brzegu Dniepru.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 25, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, Karolina Hird, Riley Bailey, George Barros i Frederick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Członkowie rosyjskiej frakcji siloviki nadal wyrażają swoje niezadowolenie z rosyjskich wysiłków wojennych na Ukrainie, wskazując, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie nadal walczył o uspokojenie prowojennego okręgu wyborczego w dłuższej perspektywie.

  Kluczowe dania na wynos

  Rosyjskie frakcje siloviki nadal wyrażają niezadowolenie z rosyjskich wysiłków wojennych na Ukrainie, prawdopodobnie wskazując, że prezydent Władimir Putin będzie walczył o uspokojenie prowojennej frakcji.

  Bezpośrednie konfrontacje między członkami Putina i siloviki dotyczące wojny na Ukrainie ilustrują znaczenie frakcji siloviki w rosyjskich strukturach władzy.

  Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie retorycznie dostosowują wojnę na Ukrainie do ideałów religijnych rzekomo dostępnych zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów, aby zaspokoić potrzeby mniejszości religijnych i etnicznych.

  Rosyjscy urzędnicy okupacyjni nadal twierdzą, że ewakuacje w obwodzie chersoń są częścią większego programu przesiedleń.

  Ankiety sondażowe w Lewadzie sugerują, że nastroje rosyjskiej opinii publicznej wobec rosyjskiego rządu nie zmieniły się zasadniczo pomimo presji społecznej związanej z wojną na Ukrainie.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie przeprowadziły ataki naziemne na zachód od Svatove i na Kreminnę 25 października.

  Siły rosyjskie nadal ustalały rezerwowe i obronne pozycje na wschodnim brzegu Dnipro.

  Siły rosyjskie przeprowadziły nieudane ataki naziemne w obwodzie donieckim.

  Rosyjskie wojsko nadal mobilizuje personel z naruszeniem polityki rekrutacyjnej. Rosyjskie wysiłki mobilizacyjne również obciążają rosyjski rynek pracy.

  Ukraińscy partyzanci przeprowadzili atak na szefa okupacji w okupowanym przez Rosję Obwodzie Zaporoskim.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 24, 2022

  Autor: Kateryna Stepanenko, George Barros, Grace Mappes, Angela Howard i Fredrick W. Kagan

  Kluczowy rozwój

  Kreml zintensyfikował swoją operację informacyjną, aby oskarżyć Ukrainę o przygotowanie się do ataku fałszywej flagi przy użyciu brudnej bomby drugi dzień z rzędu 24 października. Rosyjski szef sztabu generalnego Valery Gerasimov oddzielnie nazwał swoich odpowiedników z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych o „sytuacji związanej z możliwym użyciem brudnej bomby przez Ukrainę” (konwencjonalnego materiału wybuchowego splecionego materiałem radioaktywnym, który nie jest bronią jądrową) 24 października.

  Kluczowe dania na wynos

  Kreml zintensyfikował swoją operację informacyjną, aby oskarżyć Ukrainę o przygotowanie do przeprowadzenia ataku fałszywej flagi przy użyciu brudnej bomby drugi dzień z rzędu.

  Dyrekcja Wywiadu Wojskowego Ukrainy (GUR) Główny generał dywizjonu Kyrylo Budanov stwierdził 24 października, że wpływ rosyjskich strajków terrorystycznych na krytyczną infrastrukturę ukraińską słabnie.

  Aneksja czterech obwodów ukraińskich we wrześniu prezydenta Rosji Władimira Putina 30 wywołała schizmę na Kremlu, która prawdopodobnie się nasili, gdy Ukraina wyzwoli więcej terytoriów według Budanowa.

  Prigozhin nadal gromadzi władzę i tworzy strukturę wojskową równoległą do rosyjskich sił zbrojnych, które mogą stanowić zagrożenie dla rządów Putina - przynajmniej w przestrzeni informacyjnej.

  Siły rosyjskie prawdopodobnie przygotowują się do obrony miasta Chersoniu i nie wycofują się w pełni z górnego Obwód Chersoński, pomimo wcześniejszych potwierdzonych doniesień o wycofaniu się niektórych rosyjskich elementów z górnego Obwód Chersoński.

  Ukraiński Sztab Generalny potwierdził, że siły ukraińskie zdobyły Karmazynivkę, Miasozharowkę i Newskie w obwodzie ługańskim i Nowosadowym w obwodzie donieckim.

  Obwód kurski Govenor Roman Starovoit ogłosił zakończenie budowy dwóch wzmocnionych linii obronnych na granicy z Ukrainą w październiku 23 - prawdopodobnie akt teatru bezpieczeństwa przeznaczony do krajowej rosyjskiej publiczności, ponieważ nie ma żadnego niebezpieczeństwa ukraińskiej zmechanizowanej inwazji na Rosja.

  Finansista Wagner Group Jewgienij Prigozhin przyznał powolne tempo operacji naziemnych Grupy Wagner wokół Bakhmutu, gdy siły rosyjskie nadal traciły grunt w pobliżu miasta.

  Siły ukraińskie nadal celowały w koncentracje sił rosyjskich w pobliżu linii frontu w obwodzie zaporoskim w dniach 23—24 października, a 22 października uderzyły w rosyjskie siły i koncentrację sprzętu w okolicach Enerhodar.

  Pośpieszne rosyjskie wysiłki mobilizacyjne mające na celu naprawienie niedoborów personelu na linii frontu kanibalizowały rosyjski personel generujący siły i zmniejszyły zdolność Rosji do skutecznego szkolenia i rozmieszczania nowego personelu oraz personelu w krajowych branżach.

  Urzędnicy administracji okupacyjnej zniosli systemy łączności w Chersoniu, próbując ograniczyć cywilne raporty o stanowiskach rosyjskich do sił ukraińskich przed przewidywanymi postępami Ukrainy.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 23, 2022

  Autor: Mason Clark

  Kluczowy rozwój

  Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu prawdopodobnie starał się spowolnić lub zawiesić zachodnią pomoc wojskową dla Ukrainy i ewentualnie osłabić sojusz NATO w przerażających wezwaniach z kilkoma ministrami obrony NATO 23 października.

  Kluczowe dania na wynos

  Władze rosyjskie prawdopodobnie odcięli dostęp do Internetu w Chersoniu w październiku 22 ograniczyć lokalne raporty o rosyjskich ewakuacjach na wschodni brzeg rzeki Dniepr. Rosyjskie źródła twierdziły, że siły rosyjskie odparły ukraińskie ataki naziemne w północno-zachodnim obwodzie chersońskim.

  Źródła ukraińskie i rosyjskie donosiły o walkach w pobliżu Siversk, Soledar, Bakhmut, Avdiivka, i Marinka we wschodniej Ukrainie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony (MON) twierdziło, że siły rosyjskie odparły ukraińskie ataki naziemne w zachodnim obwodzie donieckim.

  Rosyjskie źródła twierdziły, że siły ukraińskie prowadziły operacje kontrofensywne w kierunku Kreminny i Svatove.

  Siły rosyjskie uderzyły w miasto Zaporoże, Miasto Mikołajów i inne obszary w obwodzie mikołajowskim dronami Shahed 136 i pociskami S-300. Ukraińskie źródła podały, że siły rosyjskie celowały w Nikopol i Marhanets z wieloma uderzeniami systemu rakiet startowych (MLRS).

  Rzecznik dowództwa ukraińskich sił powietrznych twierdził, że siły ukraińskie zestrzeliły w sumie 273 irańskich dronów Shahed-136, odkąd Rosja zaczęła ich używać na Ukrainie 13 września.

  Ukraińskie źródło rządowe podało, że irańscy instruktorzy na Białorusi (oprócz wcześniej zgłaszanych instruktorów na Krymie) pomagali siłom rosyjskim w koordynacji poprzednich ataków dronów Shahed-136 na obwód kijowski oraz północne i zachodnie obwody na Ukrainie.

  Rosyjskie placówki nadal ustanawiały warunki do obwiniania Ukrainy za zniszczenie elektrowni wodnej Kachowka, które siły rosyjskie prawdopodobnie zniszczą, aby spowolnić postępujące siły ukraińskie.

  Źródła rosyjskie szeroko dyskutowały o budowie stanowisk obronnych w obwodzie kurskim.

  Ukraińskie źródło poinformowało, że władze rosyjskie w Kraju Krasnodarskim „na czas nieokreślony” przedłużyły „wakacje” (co oznacza przymusowe uprowadzenia w ramach kampanii czystek etnicznych) dzieci z Enerhodar w obwodzie zaporoskim.

  Rosyjskie źródła podały, że prywatne firmy oferują szkolenie zmobilizowanych mężczyzn na prywatnym sprzęcie wojskowym i medycznym w zamian za pieniądze. Kolejny rosyjski samolot myśliwski rozbił się w dwupiętrowym budynku w Novo-Lenino w obwodzie irkuckim.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Październik 22, 2022

  Autor: Katherine Lawlor, Kateryna Stepanenko, Grace Mappes, Riley Bailey, Angela Howard i Mason Clar

  Kluczowy rozwój

  Siły rosyjskie nadal wycofywały się z zachodniego Obwód Chersoński, przygotowując się do przeprowadzenia opóźniających działań, które prawdopodobnie będą tylko częściowo skuteczne.

  Kluczowe dania na wynos

  Siły rosyjskie kontynuowały strajki na dużą skalę na ukraińską infrastrukturę. Trwające strajki raczej nie podważą ukraińskiej woli walki, ale będą stanowić wyzwanie gospodarcze i humanitarne przez całą zimę.

  Siły rosyjskie nadal wycofywały się z zachodniego Obwód Chersoński, przygotowując się do opóźnienia działań, które prawdopodobnie będą tylko częściowo skuteczne.

  Władze okupacyjne w obwodzie chersoń nakazały cywilom ewakuację na wschód 21 października. Ewakuacje z Chersoniu będą wspierać prawdopodobnie rosyjskie plany wysadzenia zapory elektrowni wodnej Kachowka (HPP), aby pokryć ich wycofanie.

  Wysiłki kierowane przez Prigozhinów mające na celu zbudowanie „linii Wagnera” fortyfikacji obronnych rozciągają się przez środkowy obwód ługański i w ograniczonej pojemności do Biełgorod.

  Wysiłki i komunikaty Prigozhina, w tym stworzenie „linii Wagnera”, są coraz bardziej niezgodne z retoryką Kremla i są krytyczne wobec tego, co twierdzi Prigozhin, są powolnymi „biurokratami-wrogami”. Taki aktywizm zbliża Prigozhina rosyjskim nacjonalistom, którzy są niezadowoleni z ograniczonej eskalacji Kremla i dezorganizacji MON.

  Źródła rosyjskie donosiły o ukraińskich kontrofensywach w kierunku Kreminny i Svatove 22 października.

  Siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone kontrataki bez potwierdzonych postępów w celu odzyskania utraconego terytorium w obwodzie charkowskim, ługańskim i donieckim 22 października.

  Krymskie władze okupacyjne zakazały filmowania infrastruktury i logistyki wojskowej, prawdopodobnie z powodu ciągłych ukraińskich strajków wymierzonych w rosyjskie centra zaopatrzenia i linie.

  ISW zidentyfikowało dodatkowe raporty w październiku 22 że rosyjska mobilizacja nie osiągnęła celów generowania siły i prawdopodobnie będzie kontynuowana w alternatywnych formach.

  Rosyjscy i urzędnicy administracji okupacyjnej nadal przymusowo przenosili mieszkańców na okupowane przez Rosję terytoria Ukrainy od 22 października.

  Urzędnicy rosyjscy i okupacyjni nadal ograniczali przepływ mieszkańców mieszkających na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy i zwiększali kontrolę punktów kontrolnych od 22 października.

  Przeczytaj pełną aktualizację.

  Nie informujemy szczegółowo o rosyjskich zbrodniach wojennych, ponieważ działania te są dobrze omówione w zachodnich mediach i nie wpływają bezpośrednio na operacje wojskowe, które oceniamy i prognozujemy. Będziemy nadal oceniać i informować o skutkach tych działań przestępczych na ukraińskie wojsko i ludność, a zwłaszcza na walkę na ukraińskich obszarach miejskich. Całkowicie potępiamy te rosyjskie naruszenia praw konfliktów zbrojnych, konwencji genewskich i ludzkości, mimo że nie opisujemy ich w tych raportach.

  Chronologia map od 22 - 26 października 2022 r. — Przewiń

  Mapy konfliktów na Ukrainie - 102222-102622

  Zobacz Interaktywną Mapę Inwazji Rosyjskiej Instytutu Badań Wojennych

  Przeczytaj najnowsze aktualizacje dotyczące konfliktów na Ukrainie z Instytutu Studiów Wojny

  * Udostępnione za bezpośrednią wyraźną zgodą Instytutu Studiów Wojny (ISW).

  O Instytucie Badań nad Metodologią Badań Wojennych

  Metodologia badań ISW opiera się zarówno na źródłach pierwotnych, jak i wtórnych, umożliwiając naukowcom wszechstronne zrozumienie sytuacji w terenie. Aby przeanalizować rozwój militarny i polityczny w danym obszarze, analitycy badawczy ISW muszą w pełni zrozumieć systemy wroga i sił przyjaznych. Muszą także rozumieć demografię populacji, teren fizyczny, Polityka, i historię tego obszaru. Stanowi to podstawę analityczną do zrozumienia przyczyn konkretnych zmian i realizacji wyznaczonych im celów badawczych. Analitycy ISW spędzają również czas w miejscach takich jak Irak, Afganistan, i gdzie indziej, aby lepiej zrozumieć bezpieczeństwo i sytuację polityczną oraz ocenić wdrażanie obecnych strategii i polityk. Nasi badacze zbierają dane i analizują trendy, tworząc szczegółową analizę zmian w obszarach badań, tworząc dokładne, wysoka rozdzielczość, aktualny, i dokładny obraz sytuacji. Metodologia badań ISW gwarantuje jej sukces i zaangażowanie w poprawę zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych, osiągnąć cele strategiczne, i reagować na pojawiające się problemy, które mogą wymagać użycia amerykańskiej siły wojskowej.

  O Instytucie Studiów Wojny

  Institute for the Study of War rozwija świadome zrozumienie spraw wojskowych poprzez rzetelne badania, zaufana analiza, i innowacyjna edukacja. Dążymy do poprawy zdolności narodu do wykonywania operacji wojskowych i reagowania na pojawiające się zagrożenia w celu osiągnięcia celów strategicznych USA. ISW jest bezpartyjna, niedochodowy, organizacja badawcza zajmująca się polityką publiczną.

  Ucz się więcej, zaangażować się, i wnieś wkład już dziś.

  Dodatkowy odczyt

  [Roczna aktualizacja] Międzynarodowe prawo cybernetyczne w praktyce: Interaktywny zestaw narzędzi

  Ambasady danych: Suwerenność, Bezpieczeństwo, i ciągłość dla państw narodowych

  Źródło: complexDiscovery